Po niekoľkých dňoch napínavého čakania sme sa napokon dočkali. Apple práve predstavilo nový iPhone SE pre rok 2020. Zariadenie je vybavené čipom Apple A13 Bionic, klasickým dizajnom s logom uprostred a fantastickým fotoaparátom. Cena na Slovensku štartuje na 479€ za 64 GB verziu.

iPhone SE 2. generácie nahrádza iPhone 8

V starom tele mladý duch. Aj tak by sa dal popísať upgrade, ktorý Apple urobilo pre jeden z najočakávanejších smartfónov posledných mesiacov. Predstavilo iPhone SE 2. generácie, ktorý ponúka prakticky všetko, čo sme od neho očakávali. Inžinieri vzali osvedčený recept, ktorý už roky funguje a značne ho vylepšili.

4,7″ Retina HD Displej

Novinka má k dispozícii 4,7″ Retina HD displej s rozlíšením 1334×750 pixelov (326 ppi) a mimoriadne živými/presnými farbami. Jedná sa o technológiu LCD, ktorá podporuje Dolby Vision a HDR10. Namiesto tradičného 3D Touch sa tu nachádza už iba Haptic Touch a na odomykanie slúži senzor otlačkov prstov Touch ID v tlačidle Home Button.

A13 Bionic – najrýchlejší čip v smartfóne

Mnohí tomu na začiatku neverili, no Apple skutočne do svojho dostupného modelu osadilo procesor, ktorý je aj súčasťou vlajkových lodí iPhone 11 a iPhone 11 Pro. Jedná sa o čip A13 Bionic s extrémnym výkonom. iPhone SE 2. generácie vďaka tomu zvládne naozaj každú úlohu, ktorú od neho budete vyžadovať.

Je úplne jedno, či sa bavíme o fotení, natáčaní 4K videa alebo hraní najnáročnejších hier. Vďaka tomuto procesoru je tento dostupný model ďaleko výkonnejší ako vlajkové lode konkurenčných výrobcov. Apple A13 ponúka pokročilé schopnosti v oblasti strojového učenia a takisto 8-jadrový Neural Enngine. Ten dokáže sám o sebe zvládnuť až 5 biliónov operácií za sekundu! Spomenúť by sme mali aj operačnú pamäť, 3 GB RAM. Je to rovnaká kapacita, akú ponúka iPhone XR.

Zariadenie okrem iného podporuje aj Wi-Fi 6 a samozrejme LTE (4G). Okrem iného má zákazník k dispozícii jeden slot pre SIM kartu a druhý, „virtuálny“ pre eSIM.

Výdrž batérie

Nový procesor sa postaral aj o fantastickú výdrž batérie. Tá by mala zvládnuť 13 hodín prehrávania videa a 40 hodín prehrávania hudby. V skratke by sme ju mohli označiť za „celodennú“.

Nový iPhone SE 2. generácie podporuje rýchlonabíjanie s 18W adaptérom (nie je v balení) a takisto bezdrôtové nabíjanie-Qi. 50% kapacity batérie je možné doplniť už za 30 minút. Kapacita akumulátora je na úrovni 1821 Mah.

12 megapixelov a clona ƒ/1.8

Samozrejme novinka nezaostáva ani v oblasti fotoaparátu. Hoci na jej zadnej strane nájdeme len jeden objektív, ponúka fantastické vlastnosti. Ako už bolo naznačené v nadpise, jeho rozlíšenie je 12 megapixelov a clona ƒ/1.8 zabezpečí kvalitné zábery aj za zhoršených svetelných podmienok.

Prečítajte si tiež  Facebook prináša zaujímavú novinku, ktorá vás veľmi poteší.

Zariadenie disponuje samozrejme aj optickou stabilizáciou obrazu a tiež 5x digitálnym zoomom. Na rozdiel od svojho predchodcu má iPhone SE 2. generácie podporu pre portrétny režim s možnosťou pokročilého ovládania bokeh efektu. Takisto tu Apple použilo novú generáciu Smart HDR záberov. Podľa informácii ide o najlepšiu technológiu s jedným objektívom, akú kedy v spoločnosti vyrobili

FaceTime kamera nezaznamenala väčši zmeny. Používateľ má k dispozícii 7 megapixelov a clonu ƒ/2.2. Spomenúť ale musíme opäť podporu pre portrétny režim aj na prednej strane!

4K zábery s rozšíreným dynamickým rozsahom a funkciou QucikTake

Nový dostupný model je schopný natáčať video v kvalite 4K pri 24, 30 a 60 fps. Do 30 fps má navyše používateľ k dispozícii aj rozšírený dynamický rozsah. Zariadenie samozrejme aj v tomto prípade ponúka optickú stabilizáciu obrazu a 3x digitálny zoom.

Okrem iného môžete využívať aj funkciu QucikTake video, ktorú poznáme z minuloročných modelov. Počas fotenia stačí podržať spúšť a váš iPhone začne automaticky natáčať. Novinkou je tiež stereo nahrávanie zvuku

Odolnosť

Zariadenie spĺňa normu IP67. Vďaka tomu vydrží ponor do hĺbky 1 metra na dobu 30 minút. Musíme však upozorniť, že pokiaľ ho majiteľ „utopí“, Apple reklamácie neuznáva. Je to tak nastavené už od roku 2016, kedy firma predstavila prvý iPhone 7, ktorý spĺňal rovnakú normu.

iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie spĺňa normu IP67 – svetapple.sk

Cena a dostupnosť

Predobjednávky na toto zariadenie štartujú vo svete už 17. apríla o 14:00 hodine. Apple ho bude následne rozosielať počas 24. apríla. Tento dátum je zároveň aj dňom, kedy jeho príchod očakávame na Slovensku. Môže sa samozrejme o pár dní oneskoriť, pokiaľ bude o iPhone SE 2. generácie vo svete rekordný záujem.

K dispozícii sú na výber 3 farebné prevedenia. Jedná sa o klasickú bielu (s čiernym displejom), elegantnú čiernu a (product) RED červenú… Vo všetkých variantoch vyzerá tento dostupný model naozaj výborne.

V USA štartuje novinka na 399$ za 64 GB model. 128 GB verzia vyjde na 449$ a 256 GB potom na 549$. Ako už býva štandardom, v závislosti na krajine sa ceny líšia. Na Slovensku sa teda môžeme riadiť tým, čo hovorí nemecký Apple Store:

  • iPhone SE 2. generácie (64 GB) – 479€
  • iPhone SE 2. generácie (128 GB) – 529€
  • iPhone SE 2. generácie (256 GB) – 649€

Tak čo, idete do toho?

https://www.youtube.com/watch?v=SQIbeAk-bFA
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.