Aj keď má technologický gigant z Cupertina veľmi silnú používateľskú základňu, pokiaľ urobí chybu, ľudia mu to nedarujú. Podľa najnovších zistení musí spoločnosť Apple zaplatiť pokutu vo výške 50 miliónov dolárov na urovnanie hromadnej žaloby. Tá pochádza ešte z roku 2018 a súvisí s nekvalitnou „Butterfly“ klávesnicou. Firma ju do svojich počítačov inštalovala v rokoch 2015 až 2019, pričom neskôr ju nahradila pôvodným nožnicovým mechanizmom.

Samotná žaloba pochádzala od nespokojných zákazníkov z amerických štátov Kalifornia, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York a Washington. Tí tvrdili, že spoločnosť Apple vedela o problémoch s motýľovým mechanizmom, no túto skutočnosť zatajila a počítače, ktoré ním boli vybavené, predávala ďalej.

Klávesnice, ktoré sú náchylné na poškodenie 

MacBook Air M1 položený na stole študenta pri učení
Zdroj: Unsplash / Iewek Gnos

Neobľúbená „Butterfly“ klávesnica sa po prvýkrát objavila v MacBooku 12″ z roku 2015 a neskôr prišla aj do MacBooku Pro či MacBooku Air. Technologický gigant vo svojich propagačných materiáloch vyzdvihoval jej jednoduchý dizajn, tenkosť a stabilitu.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

To čo však už firma nepovedala bolo, že samotné klávesy sa ľahko zasekávajú a sú náchylné na poškodenie. A keďže porúch v súvislosti s obyčajným prachom a časticami pribúdalo, tisíce zákazníkov sa rozhodli konať. Po ich silnom tlaku napokon došlo zo strany Apple ku kompromisu, pričom ešte v júni 2018 zaviedla špeciálny program opráv.

Problém bol však v tom, že firma počas servisu vymenila iba starú Butterfly klávesnicu za novú, takže chyba sa neskôr vrátila. K nahradeniu za nožnicový systém došlo až koncom roka 2019, keď sa s ním prišiel MacBook Pro 16″.

Vysoké odškodné pre zákazníkov 

MacBook Air v striebornej farbe v ruke používateľa
Zdroj: Unsplash / Isaac Martin

Samotní zákazníci, ktorí sa cítili poškodení, bojovali niekoľko dlhých rokov. Napokon sa ale vo vyššie uvedených štátoch dočkajú odškodného, ktorého výška je pomerne zaujímavá. Ak napríklad niekto vo svojom MacBooku vymenil klávesnicu viackrát, od Apple dostane až 395 $.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Pokiaľ ale bola vymenená iba raz, na účet mu pribudne od 50 $ do 125 $. Samotná dohoda ešte nie je definitívna, pretože ju musí schváliť sudca. Akonáhle to urobí, firma bude musieť platiť odškodné, pretože s ním súhlasila. Jeho celková výška môže atakovať 50 miliónov dolárov. To je pomerne dosť peňazí za jeden prešľap, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here