Spoločnosť Apple miluje kontroverzné rozhodnutia. Teraz však firma urobila niečo, čo totálne naštvalo mnohých majiteľov tých najšpičkovejších počítačov Mac Pro. Ide o zariadenia, ktoré sa v čase uvedenia na trh, v roku 2019, predávali aj za cenu 52 199 $, pričom cena v eurách sa v rovnakej konfigurácii blížila ku hranici 65 000 €. Apple je ich teraz ochotné odkúpiť, no čiastka ktorú ponúka je absolútnym výsmechom.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Ako upozorňuje portál Macrumors, po tom, čo technologický gigant z Cupertina predstavil nové počítače MacBook Pro 14″ a 16″ a taktiež vylepšený Mac mini s procesorom M2 sa rozhodol znížiť výkupné ceny starších počítačov Mac, ktoré fungovali na platforme od spoločnosti Intel. Firma to však robiť vôbec nemusela, nakoľko teraz za svoje rozhodnutie čelí kritike zo strany fanúšikov.

Apple ponúka za svoj super-výkonný Mac Pro z roku 2019 len 970 $

Mac Pro z bočného pohľadu bez loga Apple
Zdroj: Unsplash / Nana Dua

Známy youtuber MKBHD zverejnil na Twitteri príspevok, v ktorom uvádza, že ak ste vlastnili TOP konfiguráciu Macu Pro za 52 199 $, dnes vám zaň Apple pri výmene za nový kus zaplatí iba 970 $.

Nie je to vtip. Apple vám je ochotné za tento hardvér zaplatiť až 53-krát menej, než ste zaň zaplatili vy tej istej spoločnosti.

Pochopiteľne, toto rozhodnutie nie je práve šťastné a Apple by možno urobilo lepšie, keby žiaden trade-in program pre špičkový Mac Pro neponúkalo.

Firma však počíta s tým, že zariadenie za takúto cenu bolo s najvyššom pravdepodobnosťou vystavované extrémne náročným procesom počas celej doby prevádzky, čo mohlo negatívnym spôsobom znížiť životnosť komponentov.

Cena za výpočtový výkon rýchlo klesá. Technológie sa vyvíjajú neuveriteľným tempom

Čipy M2 Pro a M2 Max
Zdroj: Apple

Taktiež táto situácia krásne ukazuje, ako neuveriteľne výkonné sú nové procesory M1 / M2 a všetky ich odvodené verzie. Hodnota za hrubý výpočtový výkon, aký mal v roku 2019 Mac Pro je dnes možno aj desaťnásobne nižšia.

Aj preto hodnota počítača klesla dramatickým spôsobom no aj my si myslíme, že to Apple trochu prestrelilo. 970 $ za počítač s 1,5 TB RAM je naozaj málo aj v roku 2023.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -