Spoločnosť Apple nedávno predstavila úplne nový MacBook M3 s poriadnou porciou výkonu, ktorý sa stal hneď po uvedení terčom kritiky za to, že jeho základné prevedenie disponuje iba 8 GB RAM. Tento počítač sa štandardne predáva od 1 299 € a hoci je pravda, že ho po kliknutí na tento odkaz získate od 1 181 €, stále je to dosť peňazí za tak malú operačnú pamäť najmä v kontexte toho, že je rok 2024.

Technologický gigant samozrejme starostlivo mapuje požiadavky svojich zákazníkov a na každé rozhodnutie má dobrý dôvod. V Nedávnej diskusii pre portál IT Home sa Evan Buyze, ktorý pracuje na pozícii marketingového manažéra počítačov Mac vyjadril v zmysle, že pre väčšinu používateľov je 8 GB RAM dostatočná na každodenné úlohy, ako je prehliadanie webu, prehrávanie médií, ľahká úprava fotografií či videa a nenáročné hranie hier.

Ako nám však potvrdil nedávny test, zložitejšie tituly tu už narážajú na limity počítača. Väčšina ľudí si, ale Macy nekupuje kvôli hrám, ale práve kvôli tomu, ako moc sú efektívne na prácu.

Platforme Apple Sillicon stačí menej RAM

MacBook Air M3
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Kate Bergeronová, viceprezidentka spoločnosti Apple pre hardvérové inžinierstvo navyše vyzdvihla efektívnosť kremíkových čipov zo série Apple Sillicon.

Zjednotená architektúra pamäte v týchto čipoch umožňuje systému využívať dostupnú operačnú pamäť efektívnejšie, ako pri tradičných zostavách, čomu pomáha aj možnosť využívania unifikovanej pamäte.

Táto optimalizácia v praxi znamená, že aj s menšou pamäťou RAM dokážu počítače Mac dosahovať porovnateľný výkon, ako ich konkurenti s operačným systémom Windows, ktorý disponujú vyššou RAMkou.

MacBook Air je super voľba pre bežných ľudí 

https://svetapple.sk/wp-content/uploads/2023/06/mb-air.jpg
Zdroj: YouTube / The Hybrid Shooter (úprava redakcie)

MacBook Air M3 je podľa samotného Apple určený pre bežných spotrebiteľov, ktorí potrebujú dostatočný výkon pre bežné aplikácie a možno niečo navyše. Sám Apple pripúšťa, že náročnejšie úlohy, ako je pokročilý strih videa alebo vývoj softvéru, si môžu vyžadovať upgrade. To je však každému profesionálovi jasné.

Navyše firma stále ponuka možnosť priplatiť si, no nie je to nič lacné. Na Slovensku si môžete kúpiť MacBook Air M3 so 16 GB RAM a vyššou základnou pamäťou až na úrovni 512 GB po kliknutí na tento odkaz od 1 749 €, čo je pomerne výrazný príplatok. V tomto prípade sa už oplatí skôr zvážiť modely MacBook Pro, pokojne aj staršie verzie.

MacBook Air je z nášho pohľadu najvhodnejšie kupovať práve v základnej konfigurácii, v ktorej ho viete získať po kliknutí na tento odkaz od 1 181 € (namiesto 1 299 €), nakoľko to je vynikajúca cena za takto dobre vybavené zariadenie.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slováci si musia dávať pozor na podvod s Apple Pay. Náš čitateľ skoro naletel a prišiel o peniaze

Čipy Apple Sillicon sú pripravené na príchod umelej inteligencie 

Vedenie spoločnosti Apple okrem toho zdôraznilo vhodnosť čipov Apple Silicon na úlohy založené na umelej inteligencii a pokračujúce úsilie o vylepšenie Macu ako hernej platformy. Nové funkcie macOS, ako napríklad Game Porting Toolkit, sú súčasťou tejto stratégie, ktorá má osloviť širšie publikum.

Hoci si Apple stojí za svojím rozhodnutím ponúkať v základných modeloch MacBookov 8 GB RAM s tým, že to väčšine používateľov postačuje, treba si dobre zvážiť, či to bude vyhovovať aj vám. Napíšte nám na sociálnych sieťach do komentára, ako sa na túto kapacitu pozeráte vy. Stačí podľa vás 8 GB RAM v základnom MacBooku, alebo by mal tento počítač ponúkať viac?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -