Revolúcia v počítačovom priemysle, o ktorú sa postaralo Apple bude pokračovať aj v blízkej budúcnosti. Ako uviedol Wayne Ma z The Information, technologický gigant už teraz pracuje na ďalších generáciách procesorov, ktoré nahradia čipy M1, M1 Pro a M1 Max. Tie aktuálne vyrába pomocou 5 nm procesu spoločnosť TSMC.

Najnovšia správa tvrdí, že Apple a jeho dvorný dodávateľ TSMC už teraz plánujú výrobu vylepšenej verzie čipov (druhej generácie) pomocou 5 nm procesu, pričom čipy môžu obsahovať dve matrice umožňujúce použitie väčšieho množstva jadier. Tie sa podľa všetkého objavia ako v prenosných počítačoch MacBook tak aj v stolných počítačoch Mac.

Oveľa väčší skok však príde s čipmi tretej generácie, z ktorých niektoré majú byť produkované rovno pomocou 3 nm procesu. Ich výrobca TSMC do nich zakomponuje až štyri matrice čo by vo finále mohlo ponúknuť 40 jadier CPU!

Len tak pre porovnanie, procesor M1 a základná verzia M1 Pro má 8 jadier CPU a vyššie verzie M1 Pro a M1 Max zase 10 jadier CPU. Ak si navyše vyberiete high-endový Mac Pro, najvyššia konfigurácia počíta s 28-jadrovým procesorom Intel Xeon W. Procesory od Apple by tak boli omnoho ďalej a to by sa ešte mohli nachádzať v MacBooku!

Čipy môžu byť dostupné už v roku 2023

The Information navyše dopĺňa, že podľa jeho zdrojov z dodávateľských reťazcov bude spoločnosť TSMC schopná už v roku 2023 dodávať dostatočné množstvo 3 nm procesorov aby zasýtila dopyt v rámci iPhonu či Macu.

Prečítajte si tiež  Video: Vybrať si čip M1, M1 Pro alebo M1 Max? Odpovie vám Jan Brezina

Čipy tretej generácie Apple Sillicon majú niesť kódové označenie Ibiza, Lobos a Palma, pričom sa predpokladá, že ich premiéru môžeme očakávať v počítačoch vyššej triedy ako 14″ a 16″ MacBook Pro alebo iMac Pro (budúca generácia). Apple takisto pripravuje aj slabšie prevedenie procesora vychádzajúce z 3 nm výrobného procesu, ktorým bude vybavený budúci MacBook Air.

Na záver sa v správe píše, že nový Mac Pro dostane taktiež procesory Apple Sillicon, pričom má ísť práve o čipy M1 Max s najmenej dvoma matricami. Už čoskoro sa možno dočkáme 20 jadrovej verzie tohto čipu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.