Prvým produktom, ktorý vytvoril Steve Jobs a Steve Wozniak v garáži u Jobsových rodičov bol počítač Apple-1. Toto zariadenie bolo v podstate len základnou doskou, ku ktorej si budúcu majiteľ mohol dokúpiť ďalšie príslušenstvo. Písal sa rok 1976 a cena štartovala na úrovni 666.66 $.

V súčasnosti by ste s týmto zariadením pravdepodobne nič neurobili, nakoľko jeho technológie ako aj rozhranie sú na dnešné pomery dosť primitívne. V minulosti šlo však o veľmi atraktívny produkt, ktorý zaujal pozornosť obchodníkov a neskôr vo svojej druhej generácii aj investorov.

- Reklama -

No a ak vás zaujíma, koľko by ste za počítač Apple-01 zaplatili v roku 2021, odpoveď prichádza z aukčného domu John Moran, kde sa jeden tento unikátny stroj už čoskoro bude dražiť.

Podľa odhadov expertov z technologického priemyslu sa môže finálna čiastka pohybovať medzi 400 000 až 600 000 $ (341 000 – 512 000 €). Magazín Times potom hovorí o čiastke cca 500 000 $ (426 000 €), ktorá je veľmi podobná.

V minulosti sa predal skoro za milión

Aukčný dom Bonhams z New Yorku predal v roku 2014 počítač Apple-1 za neuveriteľných 905 000 $ (772 000 €). Vtedy ale išlo o stroj v špičkovom stave.

Na záver sa hodí spomenúť, že počítač je vybavený aj špeciálnym puzdrom z dreva koa, ktorých bolo podľa dochovaných dokumentov vyrobených iba šesť kusov.

Práve tento materiál sa stal neskôr veľmi vzácny a cenený kvôli rozsiahlej ťažbe dreva. Ak niekto bude vedieť oceniť aj tento fakt, výsledná suma, za ktorú sa počítač Apple-1 predá môže ešte prekvapiť. 

Myslíte si, že je to dobrá investičná príležitosť? Dajte nám vedieť do komentára.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJforbes
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.