Zdá sa, že Apple konečne postavilo počítače, ktoré doslova šokovali svet. Minuloročné procesory M1 boli pritom iba príjemnou ochutnávkou skorej budúcnosti.

Týmto samozrejme narážame na príchod MacBookov Pro 14″ a 16″ z októbra 2021, ktoré dostali čipy M1 Pro a M1 Max. Ich schopnosti sú doslova brutálne!

Potvrdzuje to aj najnovší benchmark test, ktorý sa zameriava na export videa vo formáte ProRes. Vo výsledku sa stretávame s javom, kedy je laptop až 3x rýchlejší než stolný Mac Pro z roku 2019.

A aj keď do Macu Pro vložíte kartu Afterburner, čip M1 Max dokáže dokončiť proces stále viac ako 2x rýchlejšie!

O 10 000 € lacnejší no zato 2-3x rýchlejší 

Na to, aby ste na Macu Pro z roku 2019 dosiahli čo najvyšší výkon pre prácu s ProRes videami potrebujete 28-jadrový procesor Intel Xeon W a spomínanú kartu Afterburner, ktorá slúži na urýchlené prehrávanie a dekódovanie videa. To je však samo osebe extrémne drahé riešenie.

Za predpokladu, že by ste si nekúpili žiadne ďalšie komponenty (čo je veľmi nepravdepodobné), za takúto konfiguráciu Macu Pro by ste zaplatili 16 849 €.

Na strane druhej tu však máme aj MacBook Pro 16″ s procesorom M1 Max a najvyššou 8 TB verziou úložiska, za ktorý by ste museli zaplatiť „len“ 6 839 €. To je obrovský rozdiel vzhľadom na to, o koľko je od stolného riešenia výkonnejší.

Prečítajte si tiež  Ak vlastníte MacBook a slúchadlá AirPods, určite vyskúšajte tento trik

Zabudnúť však nemôžeme ani na to, že MacBook Pro 16″ (2021) už bol s čipom M1 Max oveľa lepšie pripravený na nízkostratové ProRes videá, pretože obsahuje hneď dva kodéry a dekodéry. To je oveľa viac v porovnaní s jedným kodérom a dekodérom, ktorý sa nachádza na karte Afterburner.

Nižšie uvádzame výsledky exportu 5 minútového videa vo formáte ProRes Raw do ProRes 422 HQ:

  • 2019 Mac Pro: 233 sekúnd
  • 2019 Mac Pro s kartou Afterburner: 153 sekúnd
  • MacBook Pro s čipom M1 Max: 76 sekúnd

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -