Fanúšikovia spoločnosti Apple nevytvárajú len koncepty samotných zariadení. Vytvárajú aj koncepty operačných systémov. Dnes sa môžeme pozrieť na macOS 11 Ventura koncept. Takto by mohol na budúci rok vyzerať operačný systém v počítačoch od Applu.

macOS 11 Ventura koncept

Apple predstaví macOS 11 a iOS 14 spoločne na konferencii, ktorá sa bude konať v júni 2020 a nazývať ako WWDC 20. Máme teda pred sebou ešte dlhých 7 mesiacov. Na druhú stranu je to ale ideálne obdobie na to, aby fanúšikovia vyjadrili svoje predstavy o tom, čo od systému očakávajú.

- Reklama -

Za najnovším videom, ktoré ukazuje macOS 11 Ventura koncept stojí grafický dizajnér Kamer Avdan. Video je veľmi dobre spracované a ukazuje praktické ukážky toho, na čom by Apple mohlo trochu zapracovať. Autorovým cieľom bolo to, aby sa macOS viacej podobal na nový iPadOS, ktorý vyšiel len tento rok (a vychádza z iOS).

To sa mu evidentne podarilo. Predovšetkým si môžeme všimnúť podobnosť v ikonkách a ovládacích prvokoch. Tie boli prispôsobené podľa predlohy v operačných systémoch iOS a iPadOS. To pravdepodobne preto aby vyzerali vizuálne celistvejšie. Nie je to ale všetko, z čoho si koncept berie príklad z dotykového tabletu od Apple.

Zaujímavé funkcie, ktoré by sa určite hodili

Už na začiatku videa si môžete všimnúť novej metódy drag-and-drop. Pozorné oko určite postrehne, že sa veľmi inšpirovala tou, ktorú nájdeme aj na iPade. Umožňuje presunúť dokumenty do inej aplikácie, ktorú máte otvorenú na pozadí jednoduchým a rýchlym spôsobom.

Ďalšou novinkou, ktorú koncept ukazuje by mohli byť aktívne widgety na ploche obrazovky. Používateľ by si sem mohlo pridať a prispôsobiť presne to, čo by potreboval. Hovoríme teda napríklad o aplikácii kalendár, počasie, poznámky a pripomienky. To by určite ocenili starší fanúšikovia, ktorý na ne boli kedysi zvyknutí.

macos 11 ventura
macOS 11 Ventura koncept

Spomenúť potom musíme ešte „tmavší“ tmavý režim. Ten nájdeme na macu už niekoľko rokov avšak jeho spracovanie nie je ani zďaleka tak dokonalé ako napríklad na iOS.

Či sa už niečo z tohto konceptu aj reálne vyskytne v skutočnej verzii macOS Ventura je vo hviezdach. Odpoveď na to ale dostaneme až na budúci rok, kedy ho Apple prezradí. Zatiaľ si môžeme užívať video s konceptom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.