Spoločnosť Apple má za sebou dlhú a úspešnú históriu v technologickom priemysle, no málokto vie, že čelila aj ťažkým časom. Bolo to ešte v 90-tych rokoch minulého storočia, kedy do nej nastúpil jej zakladateľ Steve Jobs (ktorý firmu v polovici 80-tych rokov opustil), aby ju zachránil. Jeho snahy sa stretli s úspechom.

Pred 26 rokmi spoločnosť Apple predstavila prvý iMac, ktorý si ľudia zamilovali a začali ho nakupovať, ako na bežiacom páse. Toto zariadenie pomohlo technologickému gigantovi dostať sa do ziskovosti po tom, čo takmer zbankrotoval.

Aj keď má dnes iMac prísne hliníkovú konštrukciu a pôsobí luxusným „jednoliatym“ dojmom, jeho pôvodná verzia z roku 1998 bola vyrobená z farebných a transparentných plastových dielov, vďaka čomu mohol používateľ vidieť dovnútra na hardvér.

Bol to úplne odlišný prístup v porovnaní s tým, čo v tom čase predávala konkurencia. Apple nechcelo mať biele, alebo čierne škatuľové CRT monitory, ktoré vyzerali fádne a nudne. Firma chcela predstaviť niečo, čo sa bude vynímať na kancelárskom stole a ľudí to na prvý pohľad upúta. S prvým iMacom sa to určite podarilo.

iMac G3 bol revolučný. Mal napríklad USB alebo CD-ROM

iMac G3 a Steve Jobs v Apple Store
Zdroj: StayDeMax

Všetko to začalo už prezentáciou počítača, ktorú mal vo svojich rukách Steve Jobs. Keď sa postavil na pódium vo Flint Center v Cupertine, divákov upútal slovami o tom, ako je iMac priesvitný, a aké je cool vidieť jeho vnútorné komponenty.

Súčasťou počítača boli dva vstavané stereo reproduktory, CD-ROM mechanika, ktorá nahrádzala v tej dobe populárne diskety a tiež „najúžasnejšia myš na svete„.

Tento počítač tiež ako prvý dostal štandard USB, ktorý bol v tom čase v podstate len v plienkach. Rovnako tu používatelia našli FireWire konektor, 15“ displej, výkonný procesor PowerPC, 4 GB pevný disk, 32 MB operačnú pamäť RAM, CD mechaniku, Ethernet port a veľa ďalšieho. Kto si ho kúpil, automaticky sa stal súčasťou modernej počítačovej doby.

Od roku 1998 prešiel iMac viacerými generáciami, modernizáciami a vylepšeniami. V súčasnosti má spoločnosť Apple v ponuke len jeden model s 24″ displejom a procesorom M1 alebo M3. Toto zariadenie sa bežne predáva od 1 549 €, no po kliknutí na tento odkaz ho môžete získať za 1 299 € u autorizovaného predajcu Apple.

iMac 2021
Zdroj: Apple

Je veľmi príjemné vidieť, že medzi prvým a posledným iMacom je určité prepojenie, nakoľko oba prišli na trh vo viacerých farebných prevedeniach. Predošlé generácie boli dlhú dobu dostupné len v striebornom alebo čiernom variante (v prípade verzie iMac Pro). Tá nová sa dá kúpiť okrem striebornej aj ako zelená, žltá, modrá, fialová, ružová alebo oranžová.

Prečítajte si tiež  Apple stále pracuje na ohybnom iPhone. Ohľadom jeho technológie má však pochybnosti

Apple vraj pracuje na ďalšom iMacu 

Koncept iMacu s 27" displejom na čiernom pozadí
iMac koncept

Aj keď iMac zďaleka nie je najpredávanejší počítač od spoločnosti Apple, pričom toto prvenstvo by obsadil pravdepodobne MacBook Air, ktorý sa dá kúpiť namiesto pôvodných 1 199 € už od 909 €, nedá sa povedať, že by pre tohto technologického giganta nebol zaujímavý.

Aj preto firma pracuje na ďalšej generácii, ktorá by mohla priniesť väčší 27″, alebo rovno 32″ displej pre tých, ktorým nevyhovuje prepojenie monitora Studio Display a počítača Mac mini, prípadne Mac Studio.

Očakávané zariadenie však s najväčšou pravdepodobnosťou príde až koncom roka 2024 alebo v priebehu roka 2025, pričom vybavené má byť rovno procesorom M4. Ešte si teda počkáme.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, aké máte skúsenosti s počítačmi iMac vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -