Transparentný Macintosh

O nasledujúce zábery sa postaral známy zberateľ prototypov, @DongleBookPro. Na svojom Twitter účte zverejnil príspevok, v ktorom nám ukazuje Macintosh Classic v netradičnom transparentnom plastovom obale. Aby sme vás uviedli do deja, štandardný Macintosh mal vo všetkých verziách matný béžový plast. Jedná sa o ikonický počítač, ktorý ešte v roku 1984 zmenil technologický priemysel.

Nech už ste tento stroj videli na akýchkoľvek obrázkoch, nasledujúci pohľad bude asi nový. Vďaka špeciálnemu obalu, ktorý bol určený len pre prototypy, môžete vidieť všetky vnútornosti a dobové vymoženosti. Všimnite si napríklad 9″ CRT monitor, ktorý zaberal obrovské množstvo miesta. Dnes majú moderné OLED/LCD displeje sotva niekoľko milimetrov.

Hoci by sa to vyslovene žiadalo, zberateľ nezverejnil žiadne konkrétne informácie o počítači na fotkách. No a aj keď je transparentný kryt veľmi vzácny a zriedkavý, určite by sme ho nemohli označiť za výnimočný.

Do sériovej výroby sa síce nedostal (iba prvé iMacy mali niečo podobné), no v rámci prototypov bol veľmi populárny. Takýchto zariadení vznikli za celé roky stovky. Väčšina síce skončila v elektronickom odpade, no niektoré sa podarilo zachovať a dnes majú hodnotu desaťtisíce dolároch.

@DongleBookPro sa pravidelne stará o zverejňovanie obrázkov s produktami, ktoré nikdy neuzreli svetlo sveta, prípadne slúžili na testovacie účely. Na jeho Twitteri nájdete množstvo podobných príspevkov. Ak vás táto téma zaujíma, určite si ho pozrite.

Len nedávno sme vám napríklad ukázali iPad Touch s matným čiernym povrchom, v štýle Macu Pro z roku 2013. Takisto si môžete spomenúť na počítač Mac mini s dokovacou stanicou pre iPod. Všetko pochádzalo od tohto autora. Občas je fascinujúce vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, ako vyzerali technologické produkty spred niekoľkých rokov, čo poviete…

Prečítajte si tiež  Apple predstaví nový MacBook Air
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.