Keď spoločnosť Apple na WWDC 2020 oznámila, že pracuje na vlastných počítačových čipoch, ktoré budú postavené na platforme ARM Apple Sillicon, mnohí používatelia boli skeptickí.

V internetových diskusiách sa objavili obavy, ktoré však po virtuálnej konferencii z 10. novembra veľmi rýchlo opadli. Technologický gigant odprezentoval 3 počítače Mac s čipom M1, ktoré mali nielen vysoký výkon, ale aj perfektnú energetickú úspornosť.

- Reklama -

Prvé testy a recenzie navyše potvrdili, že schopnosti týchto čipov sú v danej cenovej kategórii ďaleko pred konkurenciou a výdrž batérie v MacBooku Air či MacBooku Pro (od 17-20 hodín prehrávania videa) bola takmer neuveriteľná.

Apple urobilo začiatkom roka 2021 ďalší radikálny krok, keď procesorom M1 vybavilo aj iPad Pro 11″ a iPad Pro 12,9″ – toto zrejme nikto nečakal.

Prečítajte si tiež  Zatkli hackera, ktorý ukradol a zverejnil schémy MacBooku Pro 14" a 16" mesiace pred jeho predstavením

Takisto sa tento čip dostal aj do nového iMacu s 24″ displejom. Či už teda majitelia svoje počítače používajú na bežnú kancelársku prácu alebo ide o profesionálov, M1-tka je skvelá takmer pre každého.

Ďalšia revolúcia je tesne za nami 

Ako sa však dalo očakávať, spoločnosť Apple neostala iba pri tomto procesore. V priebehu času pripravovala aj ďalšie verzie postavené na platforme Apple Sillicon, ktoré boli odprezentované ešte minulý mesiac na podujatí Unleashed.

Po novom máme k dispozícii čip M1 Pro a M1 Max. V najvyššej konfigurácii hovoríme o hardvéri, ktorý ma 10-jadrové CPU a 32-jadrové GPU.

A ak čip M1 niekto nepovažoval za profesionálne náčinie, tak jeho prepracované verzie sú ešte minimálne raz také dobré.

Uvidíme akým smerom sa bude spoločnosť Apple uberať v blízkej budúcnosti. Predpokladáme, že nový iMac Pro, ktorý by mal byť predstavený v priebehu budúceho roka bude taktiež veľmi výkonný a zrejme dostane svoju vlastnú verziu procesora, ktorá bude viac optimalizovaná na výkon než na šetrenie energie (ktoré je pri laptope nevyhnutné).

Dajte nám vedieť do komentára ako tento prechod z Intelu na Apple Sillicon vnímate vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.