Zdá sa, že spoločnosť Apple po prvýkrát na vlastnej koži pocíti krízu spojenú s nedostatkom polovodičov. Predpovedá to svetoznámy analytik Ming-Chi Kuo (presnosť 74,6 %) vo svojej poslednej poznámke pre investorov. Nebude to však jediný faktor, kvôli ktorému sa MacBook Pro 14″ a 16″ stane hneď po predstavení nedostatkovým tovarom.

Analytik si tiež myslí, že okrem nízkeho počtu niektorých potrebných komponentov bude Apple čeliť výraznému poklesu práce v ázijských továrniach, čo môže súvisieť s pandémiou COVID-19. Znamená to teda, že aj keď by mala firma dostatok čipov, chýbať budú ľudia, ktorí ich vedia poskladať dokopy.

Aby sme uviedli presnejšie čísla, analytická správa uvádza, že dodávky MacBookov s procesorom Apple Sillicon sa počas prvého kvartálu 2022 znížia asi o 15 %. Hoci to na prvý pohľad nepôsobí ako dramatické číslo, v skutočnosti predstavuje možno aj milióny kusov a to znamená stratu vo výške niekoľkých stoviek miliónov dolárov.

Dodacie lehoty niektorých komponentov sú extrémne

MacBook ProNedostatok komponentov sa má týkať podľa Kua predovšetkým integrovaných obvodov riadenia spotreby, pri ktorých v súčasnosti svietia dodacie lehoty na úrovni neuveriteľných 52 týždňov (cca 13 mesiacov).

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na koncept MacBooku Pro 14" s procesorom Apple Sillicon

Apple je síce v dodávateľských reťazcoch uprednostňované, nakoľko odoberá veľké množstvá a zároveň perfektne platí no továrne napriek tomu nedokážu robiť zázraky.

Na záver len spomenieme, že Kuo pred pár dňami vydal správu, v ktorej predpovedal, že spoločnosť Apple predstaví svoj nový MacBook Air až koncom budúceho roka, hoci ho chcela pôvodne prezentovať už na jar 2022. Pravdepodobne to teda súvisí s vyššie uvedenými skutočnosťami.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -