Rovnaké procesory pre odlišné počítače

Doposiaľ sme boli zvyknutí na to, ako sa MacBook Air držal konceptu kompaktných rozmerov a nižšieho výkonu, zatiaľ čo MacBook Pro 13″ ponúkal robustnejšie šasi a vyšší výkon. Tieto rozdielnosti sa po novom strácajú, za čo vďačíme platforme Apple Sillicon. Vlastnenie MacBooku Pro má od dnešného dňa úplne iné benefity ako kedysi.

Nový čip M1 poskytuje vyšší výpočtový výkon čím výrazne prekonáva Intel. Spomenúť musíme aj 5x rýchlejšiu GPU, či prítomnosť 16-jadrového Neural Enginu. Na papieri to znie pekne, no aký má význam drahšia verzia Pro? Odpoveďou je “ lepší hardvér“.

Tento notebook ponúka o niečo kvalitnejšie mikrofóny, Touch Bar, väčší akumulátor a pár ďalších benefitov. Daňou za to je naopak robustnejšia konštrukcia a vyššia hmotnosť. Výdrž batérie je o cca 2-3 hodiny lepšia a procesor chladí aktívny ventilátor (ktorý v modeli Air po novom chýba).

Na záver by sme chceli upozorniť, že aj keď sú procesory M1 takmer identické, v základnej konfigurácii MacBooku Air nájdete slabšiu verziu s 8-jadrami CPU a 7-jadrami GPU. MacBook Pro 13″ má štandardne 8-jadrové CPU a 8-jadrové GPU. Silnejší procesor môžete získať aj v kompaktnejšom modeli Air, no musíte si priplatiť.

Čo si myslíte o takomto riešení? Za nás prekvapivý krok, ktorý sme popravde vôbec nečakali. MacBook Pro 13″ je „Pro“ už len vďaka lepšej výdrži batérie, niekoľkým detailom a hlavne aktívnemu ventilátoru. Ak to dokážete oželieť, lepšou voľbou bude MacBook Air 13″ za výhodnejšiu cenu. Počítače zakúpite už čoskoro u autorizovaného predajcu m:zone.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro bude najvýkonnejší smartfón na svete. Konkurenti s Androidom nebudú mať šancu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.