Aj keď sa spoločnosť Apple preslávila predovšetkým vďaka svojmu iPhonu, už dávno pred ním spôsobila niekoľko revolúcií v oblasti osobných počítačov. Napadlo vás ale niekedy, ako vyzerali pôvodné laptopy, ktoré začali vznikať po roku 1973? Prvým počinom bolo zariadenie SCAMP od spoločnosti IBM.
V roku 1975 sa však začal vyrábať oveľa sofistikovanejší model, ktorý by sme mohli označiť za prvý skutočný laptop. Išlo o IBM 5100. Toto zariadenie malo solídnu konštrukciu, ktorá však vážila až 25 kg.
Okrem toho bol jeho súčasťou aj malý displej so schopnosťou zobraziť 64 znakov a taktiež procesor s výkonom 1,9 MhZ. Operačná pamäť potom predstavovala od 16 do 64 KiB RAM, čo síce dnes vyznie smiešne, no na tú dobu šlo o najmodernejšiu technológiu aká bola dostupná.
Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!
Veľký zlom začiatkom deväťdesiatych rokov
Bavíme sa však o rokoch, kedy sa laptopy v podstate len hľadali. Najväčší boom nastal v druhej polovici 80-tých rokov, keď sa pomaly začali rozširovať do sveta a do dnešnej podoby, kedy je ich súčasťou „tenký“ sklápací displej sa začali dostávať začiatkom 90-tych rokov.
Dnes sú už časy úplne iné a moderné laptopy môžu byť extrémne tenké, pričom používateľovi poskytnú mimoriadny výkon. Pekným príkladom sú MacBooky s čipmi M1 od spoločnosti Apple, kde väčšinu tela zariadenia vypĺňajú obrovské akumulátory aby mali tieto počítače čo možno najdlhšiu výdrž na jedno nabitie.
Samozrejmosťou sú potom veľmi kvalitné displeje, ktoré majú presné farby, vysoké rozlíšenie a častokrát aj zobrazovaciu frekvenciu na úrovni 120 či dokonca 144 Hz. Ak sa chcete pozrieť, ako sa tieto zariadenia vyvíjali za uplynulých 48 rokov, pustite si video na konci článku.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?