Ešte včera bola zverejnená prvá sada snímok z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktoré v priebehu niekoľkých minút obleteli celý svet. Snímky sa pozerajú späť v čase na päť rôznych vesmírnych cieľov, ktoré vás uchvátia svojou rozmanitosťou. Fotografie sú samozrejme v neskutočne vysokej kvalite, vďaka čomu sú ideálne na to, aby sa stali vašou budúcou tapetou na iPhone alebo akomkoľvek smartfóne s operačným systémom Android. Nižšie v článku ich nájdete v plnom rozlíšení.

Ešte predtým si však môžete prečítať krátke „intro“ k tomu, na čo sa to vlastne pozeráte. Vesmír je nekonečné miesto a teleskop Jamesa Webba preskúmal zatiaľ iba jeho malé percento. Aj tak je však fascinujúce, v akom priestore sa naša zem nachádza.

Na čo sa pozeráme pri pohľade na obrázky z teleskopu Jamesa Webba? 

Hmlovina Carina: Hmlovina Carina je jedna z najväčších a najjasnejších hmlovín na oblohe, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti približne 7600 svetelných rokov v južnom súhvezdí Carina. Hmloviny sú hviezdne škôlky, v ktorých vznikajú hviezdy. V hmlovine Carina sa nachádza mnoho masívnych hviezd, ktoré sú niekoľkokrát väčšie ako Slnko.

WASP-96 b (spektrum): WASP-96 b je obrovská planéta mimo našej slnečnej sústavy, zložená prevažne z plynu. Planéta, ktorá sa nachádza takmer 1 150 svetelných rokov od Zeme, obieha okolo svojej hviezdy každých 3,4 dňa. Má približne polovicu hmotnosti Jupitera a jej objav bol oznámený v roku 2014.

Južná prstencovitá hmlovina: Južný prstenec alebo hmlovina „Osmička“ je planetárna hmlovina – rozpínajúci sa oblak plynu, ktorý obklopuje umierajúcu hviezdu. Má priemer takmer pol svetelného roka a nachádza sa približne 2 000 svetelných rokov od Zeme.

Stephanovo kvinteto: Stephanovo kvinteto sa nachádza v súhvezdí Pegasa vo vzdialenosti približne 290 miliónov svetelných rokov. Je pozoruhodné tým, že v roku 1877 bolo objavené ako prvá kompaktná skupina galaxií. Štyri z piatich galaxií v kvintete sú zviazané v kozmickom tanci opakovaných blízkych stretnutí.

SMACS 0723: Masívne predpolie kopy galaxií zväčšuje a skresľuje svetlo objektov za nimi, čo umožňuje hlboký pohľad do extrémne vzdialených aj vnútorne slabých populácií galaxií.

Ako stiahnuť pozadie (nie len) na iPhone)

  1. Kliknite pravým tlačidlom alebo podržte palec na obrázku nižšie, ktorý sa vám páči a otvorte ho v novom tabe.
  2. Kliknite pravým tlačidlom alebo podržte palec na obrázku a následne zvoľte “Uložiť” alebo “Uložiť obrázok ako”.
  3. Pozadie si nastavte prostredníctvom aplikácie Fotky.
  4. Hotovo.

Obrázky z teleskopu Jamesa Webba ako pozadia pre telefón tu: 

Obrázok ako pozadie pre iPhone z teleskopu Jamesa Webba
Zdroj: NASA/ESA/CSA/STSCI
Obrázok ako pozadie pre iPhone z teleskopu Jamesa Webba
Zdroj: NASA/ESA/CSA/STSCI
Obrázok ako pozadie pre iPhone z teleskopu Jamesa Webba
Zdroj: NASA/ESA/CSA/STSCI
Obrázok ako pozadie pre iPhone z teleskopu Jamesa Webba
Zdroj: NASA/ESA/CSA/STSCI

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Novinka od OpenAI prináša SearchGPT priamo na iPhone

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -