Slovenskí operátori sa doslova predbiehajú v tom, ktorý z nich poskytne ako prvý super-rýchle mobilné 5G pripojenie v čo najviac mestách a obciach. Najväčší z nich, spoločnosť Orange Slovensko, dnes podľa Žive dosiahol významný miľník. Jeho 5G sieť je k dispozícii až pre 6,6 percenta slovenskej populácie. Do konca roka to bude, ale výrazne lepšie.

Orange sľubuje, že neustále pracuje na tom, aby mohlo do konca roka 2022 používať jeho 5G sieť až 20 percent populácie Slovenska. Pre Žive to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko Alexandra Piskunová. Zároveň tiež dodala, že plány na rok 2023 firma zatiaľ nezverejní. Informácie o ďalšom postupe sa teda dozvieme až neskôr.

Je zaujímavé, ako spoločnosť Orange pokračuje v budovaní svojej 5G siete. Zvolila totiž prístup, ktorý je celkom iný v porovnaní s minulosťou. Novinka nie je k dispozícii prioritne vo veľkých mestách, ale ako ukazuje mapa pokrytia nižšie, zákazníci sa z nej tešia najmä v ich okrajových častiach a vo vybraných obciach.

Mapa 5G pokrytia Orange Slovensko september 2022
Zdroj: Orange

5G od spoločnosti Orange nie je zadarmo. Toto je jeho rýchlosť 

Orange telefón eurá zvyšovanie cien
Zdroj: Unsplash / Mathieu Stern / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Ako sme upozorňovali ešte koncom júla, Orange je v súčasnosti jediným slovenským operátorom, ktorý neponúka svoju super-rýchlu 5G sieť zadarmo, ale zákazníci za ňu musia platiť.

Navyše nie je k dispozícii pre lacnejšie balíky služieb, no využívať ju môžu iba tí, ktorí majú vyššie paušály. Objektívne, ale musíme doplniť, že Orange dáva ku tomu aj extra balík dát.

Rýchlosť tejto 5G siete môže dosahovať maximálne 1600 Mbit / s pri sťahovaní a až 160 Mbit / s pri uploade. Všetko beží na frekvenčnom pásme 3,5 GHz.

Dajte nám vedieť do komentára, či 5G sieť od Orange Slovensko využívate aj vy, a ak áno, v ktorom je to meste a ako ste s ňou spokojní. Tešíme sa na všetky vaše názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Prečítajte si tiež  65" Mini-LED TV so 4K rozlíšením kúpite po zľave za rekordne nízku cenu. Ušetríte stovky eur
Môže ťa zaujímať
- Reklama -