Po tom, čo spoločnosť Apple predstavila sledovacie zariadenie AirTag, okamžite sa začalo testovať v rôznych situáciách. Využili ho aj investigatívni reportéri z agentúry Reuters, ktorí sa rozhodli preveriť recyklačné procesy chemickej spoločnosť Dow Inc a singapurskej vlády. Do jedenástich párov starých topánok, ktoré mali byť určené na recykláciu, vložili Airtagy, ktoré sledovali ich polohu. To kde sa zariadenia napokon dostali bolo až nepríjemne prekvapujúce. Téme sa venoval portál 9to5mac.

Aby sme vás uviedli do kontextu, spoločnosť Dow Inc patrí medzi svetovo najväčších výrobcov všetkých možných chemikálií na výrobu plastov a iných syntetických materiálov. Jej činnosť má pochopiteľne negatívne dopady na životné prostredie. Firma sa však rozhodla zúčastniť novej recyklačnej iniciatívy v spolupráci so singapurskou vládou, v rámci ktorej premieňa staré nepotrebné tenisky na nové detské ihriská či bežecké dráhy. Reportéri Reuters ale už v minulosti získali informácie o tom, že spoločnosť Dow Inc spustila recyklačné úsilie, ktoré nesplnilo stanovené ciele. A preto sa na novú iniciatívu rozhodli posvietiť trochu podrobnejšie.

Zaobstarali si niekoľko AirTagov, ktorých cena je relatívne nízka. Po kliknutí na tento odkaz môžete zobraziť ponuky, kde zariadenie začína na cene 31 €. Navyše Apple ponúka aj väčšie a oveľa výhodnejšie balenie štyroch kusov AirTagov, ktoré si môžete zaobstarať u týchto predajcov už od 109 €. Jeden kus vás vďaka tomu bude stáť len cca 27 €. Drobné sledovacie zariadenia od Apple skončili skryté v topánkach a následne boli odoslané spoločnosti Dow Inc na recykláciu.

Agentúra Reuters chcela sledovať darovanú obuv od začiatku do konca, aby zistila či skutočne skončila v Singapure, alebo sa dostala aspoň do tamojšieho recyklačného zariadenia, ktoré je určené na skartáciu starej obuvi. Celú cestu tenisiek reportéri monitorovali prostredníctvom aplikácie Find My na iPhone. Ako sa však ukázalo, ani jeden kúsok nedorazil na miesto určenia.

Namiesto recyklácie skončili topánky na blšom trhu

AirTag v zľave
Zdroj: Unsplash / Mark Chan / Onur Binay (úprava redakcie)

Hoci nepoznáme všetky podrobnosti, namiesto recyklácie skončili topánky na indonézskom blšom trhu, takže ich niekto v spoločnosti Dow Inc buď ukradol a výhodne predal alebo je celá recyklačná iniciatíva falošná a jej úloha je zapôsobiť iba na oko.

Samotná správa je fascinujúca minimálne v tom, že v nej bol ako hlavný aktér použitý AirTag od Apple. Práve tento lokátor má obrovskú výhodu v tom, že svoju polohu zdieľa prakticky s každým iPhonom, ktorý je zapojený do siete Nájsť a ktorý sa objaví v jeho tesnej blízkosti.

Prečítajte si tiež  Volá vám banka či polícia? Dávajte si pozor! Ide o podvod. Operátori s tým nemôžu nič robiť

Reálne ide o cca 1,5 miliardy zariadení po celom svete. AirTag teda nemusí mať ani GPS na to, aby zvládol neuveriteľne veci. Veď nie je to tak dávno, čo sme písali článok o tom, ako sa vďaka nemu podarilo Slovákovi nájsť ukradnuté auto.

Kúpte si príslušenstvo na AirTag od Loopi

AirTag kľúčenka
Zdroj: Loopi

Keď už budete mať viac kusov AirTagu a nebudete si ho chcieť nechávať len v aute, nezabudnite na kľúčenku, v ktorej ho budete nosiť. Vybrať si môžete na internetovej stránke Loopi, kde nájdete široký sortiment Apple príslušenstva.

Klasická silikónová kľúčenka stojí iba 7,99 € zatiaľ čo za prémiové kožené vyhotovenie zaplatíte stále príjemných 12,99 . Tak na čo ešte čakáte?

AirTag kľúčenka
Zdroj: Loopi

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -