Koncom roka 2022 sme vás informovali o prípade Slováka, ktorému bolo odcudzené auto, ale vďaka AirTagu ho dokázal do niekoľkých minút vystopovať. Ako sa však ukazuje, zďaleka nešlo o jediný takýto prípad. O ďalšom informovala skupina HAKA, ktorá sa zaoberá pátraním po ukradnutých, alebo nevrátených vozidlách na svojom oficiálnom Facebooku.

Ako uviedol jej zakladateľ a administrátor Štefan Farkaš, dnes ukradnuté vozidlo značky Toyota Land Cruiser sa podarilo zaistiť na území Poľska. Pri pátraní pomohlo drobné sledovacie zariadenie AirTag od spoločnosti Apple, ktoré stojí štandardne 39 €, no po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať aj za 31 €. Táto technológia síce nemá GPS, no aj tak dokáže s vysokou presnosťou vystopovať predmety, v ktorých je ukrytá.

Funguje to tak, že po celý čas cez Bluetooth LE odosiela anonymizované informácie o svojej polohe do všetkých okolitých iPhonov (aj cudzích) a tie ich následne odosielajú na sieť, kde si ich môže skontrolovať majiteľ. AirTag je mimoriadne kompaktný, má veľmi silný signál a jeho výdrž batérie dosahuje 1 – 2 roky. Potom ju stačí vymeniť, nakoľko ide o gombíkovú batériu s označením CR2032. Zariadenie je tiež odolné voči vode a prachu v rámci normy IP67.

Pán Farkaš v príspevku uvádza, že do pôvodnej správy o ukradnutom vozidle nenapísal informáciu o AirTagu, aby na túto skutočnosť neupozornil zlodejov. Polícia však medzi tým pravidelne dostávala aktualizácie o polohe vozidla, vďaka čomu sa ho podarilo vypátrať. Zatiaľ však nie je známe, či boli pri tejto akcii zadržaní aj páchatelia.

Každopádne je to ďalší dôkaz toho, že AirTag dokáže zachrániť majetok aj za niekoľko desiatok tisíc eur. A pokiaľ by ste ho chceli ešte lacnejšie, existuje alternatíva. Apple totiž predáva aj väčšie balenie štyroch kusov AirTagov. Štandardne je síce v ponuke za 129 €, avšak momentálne ho po kliknutí na tento odkaz získate aj za 93,2 €. V praxi vás tak jeden kúsok bude stáť len niečo vyše 23 €. Na tie zvyšné sa potom môžete zložiť so svojimi priateľmi, prípadne kolegami z práce.

HAKA system
Zdroj: Facebook / HAKA (snímka obrazovky)

AirTag má samozrejme aj iné využitie. Viete si ho schovať do peňaženky, na kľúče alebo do cestovnej batožiny. My sami máme s týmto zariadením veľmi dobrú skúsenosť a odporúčame si jeden kúsok schovať do auta.

Nech už máte akékoľvek zabezpečenie, nikdy neviete, či sa nenájde zlodej, ktorý ho dokáže prekonať. AirTag však môže byť poistka za pár desiatok eur, na ktorú sa viete v krajnom prípade spoľahnúť. A ak by ste sa chceli o AirTagu a jeho technológii dozvedieť viac, v minulosti sme mu venovali obsiahli samostatný článok.

Prečítajte si tiež  Škoda Octavia 3D konfigurátor. Takto môže vyzerať vaše vozidlo.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -