Máte pocit, že to niektoré krajiny s prechodom na elektromobily tak trochu preháňajú a nasilu tlačia? V tom prípade vás asi neprekvapí najnovšie rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ktoré je prinajmenšom dosť kontroverzné.

Tamojšia vláda totižto prichádza s novým zákonom, ktorý má podporiť rast elektromobility. Od budúceho roka by tak mala každá nová domácnosť disponovať vlastnou nabíjacou stanicou pre tieto vozidlá a to platí aj v prípade, že majiteľ jazdí na aute so spaľovacím motorom.

Nová zmena sa môže postarať až o 145 tisíc nabíjacích staníc ročne. Ľudia si tak budú v blízkej budúcnosti kupovať nové domovy s tým, že už budú pripravené na použitie s EV.

Masívne budovanie infraštruktúry pre splnenie náročného cieľa v roku 2030

Nabíjacie stanice by však mali byť ľahko dostupné aj vo všetkých nových obchodoch či obchodných centrách, na pracoviskách ale tiež parkoviskách. Ľudia sa teda už nebudú musieť obávať o obmedzený dojazd. Tieto vozidlá budeme používať úplne iným spôsobom.

Súčasný stav nabíjacích staníc v celom Spojenom kráľovstve sa odhaduje na zhruba 250 tisíc kusov. Už po prvom roku platnosti nového zákona by ich ale malo byť až o 50 % viac! Bližšie podrobnosti však zatiaľ neboli zverejnené.

Prečítajte si tiež  Cena nabíjania elektromobilu: Koľko stojí jedno nabitie?

Spojené kráľovstvo plánuje len tak mimochodom do roku 2030 zakázať predaj vozidiel, ktoré sú poháňané naftou alebo benzínom. A keďže sa čas kráti, vláda rýchlo koná.

Do budovania kompletnej infraštruktúry je pripravená v priebehu najbližších rokov investovať viac ako 500 miliónov libier, čo je v prepočte necelých 600 miliónov eur. Uvidíme ako to dopadne.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -