Slovenská obchodná inšpekcia bije na poplach v súvislosti s narastajúcim počtom sťažností na internetové obchody, ktoré predávajú značkový tovar. Tieto falošné e-shopy sa vydávajú za známe značky tým, že imitujú ich webstránky a domény s cieľom oklamať zákazníkov. Informuje o tom polícia na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

Podvodníci rafinovane vytvárajú webstránky s „.sk“ doménou, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť identické s originálnymi stránkami známych značiek napríklad s „.eu“ alebo „.com“ doménou. Často predávajú produkty ako obuv, oblečenie a ďalšie značkové doplnky, pričom využívajú aj zmenu alebo doplnenie slova v URL adrese, aby sa vyhli odhaleniu.

Ako sa pred týmito e-shopmi chrániť?

Dôležitým krokom na ochranu pred podvodmi je dôkladná kontrola webovej adresy e-shopu. Overte si, či naozaj navštívite autentickú stránku, a nie jej podvodnú kópiu. Pozornosť by ste mali venovať aj recenziám od iných zákazníkov, ktoré môžete nájsť online. Pokiaľ sa vám budú zdať podozrivo nízke, či naopak podozrivo vysoké a budú za nimi stáť zvláštne profily, je prakticky isté, že ide o podvod.

Zverejnené informácie o e-shope, ako identita prevádzkovateľa, obchodné meno, a sídlo, môžu tiež napovedať mnoho o jeho legitímnosti. Ak sa na stránke nachádzajú len strohé alebo žiadne informácie, mali by ste byť ostražití. Veľké firmy by takto určite nevystupovali.

V neposlednom rade si treba dávať obzvlášť veľký pozor na podozrivo nízke ceny v porovnaní s ostatnými obchodmi. Kontrolka by vám tiež mala začať svietiť pri platobnej metóde. Ak je k dispozícii iba platba vopred, veľa to napovedá o legitimite daného webu.

Čo robiť, ak ste sa už stali obeťou podvodu?

Čo na tom, veď pomýliť sa môže každý. Ak sa aj napriek zvýšenej opatrnosti stanete obeťou takéhoto podvodného e-shopu, alebo ak ste podvodníkom nevedomky poskytli citlivé údaje (napríklad informácie o svojej karte), je dôležité ihneď kontaktovať políciu alebo volať na linku 158.

Takisto odporúčame kartu zablokovať v banke, nakoľko sa môžete stať obeťou phisingu. Pri tejto metóde útočník získa čísla z karty (keď ho zadáte ako platobnú metódu priamo na podvodnej stránke) a následne vám vybieli účet. Človek na to veľakrát ani nestihne zareagovať.

Situácia s podvodnými e-shopmi na Slovensku je vážna a vyžaduje si zvýšenú opatrnosť zo strany spotrebiteľov. Dôsledná kontrola a informovanosť môžu pomôcť predísť nepríjemným skúsenostiam a finančným stratám. Dávajte si veľký pozor.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Veľká banka varuje Slovákov pred hrozbou. Môžete prísť o peniaze!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -