Fabio Panetta, jeden z členov výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) pri príležitosti jej 25. výročia prezradil, kedy sa Európania dočkajú novej platobnej technológie. Na digitálnom eure sa v súčasnosti intenzívne pracuje, pričom testy by mohli započať už vo veľmi blízkej dobe. Viac o tom, kedy ho budeme používať, nám prezradil portál Cryptonews.
V súčasnosti má na vývoji digitálneho eura podľa Panettu pracovať až päťdesiat členný tím špecialistov, ktorí sa zaoberajú štúdiom virtuálnej meny, možnosťami je distribúcie a rovnako aj tým, aký môže mať vplyv na finančný sektor. Testovacia fáza by mala započať podľa plánov už počas tohto mesiaca, no na zavedenie do praxe si ešte chvíľu počkáme.
Len samotné testy by mali zabrať cca 2 – 3 roky, pričom reálne zavedenie novej platobnej technológie do praxe môže prísť za 3 – 4 roky. Európska centrálna banka bude mať na starosti samotný vývoj digitálneho eura, no pre nedostatok skúseností ponechá jeho distribúciu iným finančným inštitúciám.
Za zmienku tiež stojí, že Panetta zverejnil svoje vyjadrenie len osem dní po tom, ako Európska únia (EÚ) schválila nový zákon o trhoch s krypto-aktívami (MiCA), na ktorom sa pracovalo viac, ako tri roky.
A ak sa bojíte, že digitálna verzia eura nahradí štandardnú hotovosť, môžeme vás upokojiť. Pokiaľ budeme potrebovať klasické bankovky či mince, táto technológia bude len alternatívou.
Čo je to digitálne euro
Pokiaľ vás zaujíma, čo to vlastne digitálne euro je, v praxi by podľa portálu Europa malo ísť o nový elektronický platobný prostriedok, ktorý by sa dal používať v ktorejkoľvek krajine v rámci EÚ.
Išlo by o bezpečné a zároveň praktické platby podobne, ako to dnes poznáme pri klasickej hotovosti. Digitálnym eurom by sa malo dať platiť bez problémov aj prostredníctvom tradičnej platobnej karty, či mobilnými zariadeniami s príslušnou aplikáciou.
Zároveň tiež platí, že digitálne euro by nebolo kryptomenou, nakoľko by ho kryla priamo ECB. Centrálne banky majú za úlohu udržiavať hodnotu peňazí bez ohľadu na to, či sú fyzické alebo digitálne
Aké bude mať výhody digitálne euro
Digitálne Euro by mohlo byť užitočné vzhľadom na rastúci dopyt po bezpečných a spoľahlivých elektronických platbách. Táto digitálna mena by mala predstavovať stabilitu pre platobné a peňažné systémy.
Ako ďalej píše portál Europa, „Digitálne euro by zároveň posilnilo menovú suverenitu eurozóny a podnietilo konkurenciu a efektívnosť v európskom platobnom sektore“
Uvidíme teda, ako dopadne vývoj tejto technológie a kedy sa jej dočkáme v praxi. Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte, že je digitálne euro potrebné. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.