Rusi, ktorí presne pred rokom vojensky napadli Ukrajinu sa schyľujú ku novej, pomerne okatej taktike šírenia prokremeľskej propagandy. Krajina zapojí do „akcie“ obrovské množstvo spamerov, pretože jej sofistikované spôsoby údajne zlyhali. Informáciu zdieľal portál Teraz.sk prostredníctvom TASR, ktorá túto informáciu prevzala od agentúry AFP. Jej autorom je ale spoločnosť Meta, pod ktorú spadá Facebook, WhatsApp či Instagram.
„Nová“ ruská taktika šírenia prokremeľskej propagandy je vo svojej podstate úplne jednoduchá a primitívna. Keďže masové média zlyhávajú a Meta aktívne bojuje aj proti dezinformačných stránkam, do akcie budú zapojení spameri, ktorí dostanú za úlohu vytvoriť niekoľko tisícok používateľských účtov. Prostredníctvom nich sa potom budú zapájať do rôznych diskusií s vojenskou tématikou. Takisto majú spameri vytvoriť aj falošné webstránky, ktoré budú na podobných adresách, ako relevantné spravodajské portály. Celé to už len tak mimochodom začalo!
„Táto činnosť sa viac ponáša na niečo z príručky spamerov, než na sofistikované tajné operácie, ktoré sa nám v minulosti podarilo zablokovať,„ uviedol Nathaniel Gleicher, šéf bezpečnostnej politiky spoločnosti Meta.
Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.
Spoločnosť Meta uvádza, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podnikla viacero krokov, pomocou ktorých sa snažila zabraňovať šíreniu dezinformácií alebo zarábaniu na falošných správach o vojne, ktoré pochádzali z Kremľa.
Aj to je dôvod, prečo pôvodné metódy Rusov už dnes nie sú veľmi účinné a ich dezinformačná aktivita skrz veľké mediálne subjekty klesla. Meta ale upozorňuje, že tentokrát zaznamenáva výrazne množstvo pokusov o šírenie ruskej propagandy zo súkromných profilov. Stále si teda treba dávať pozor na to, čo na Facebooku čítate. Tento problém sa totiž týka aj Slovenska.
My už iba dodáme, že „ruských trollov“, skrývajúcich sa za falošné používateľské účty bolo na Facebooku pomerne dosť. Určite ste na nich narazili pri čítaní komentárov aj vy. Teraz by sa ale mala situácia ešte zhoršiť. Aj preto by ste si mali dávať veľký pozor a určite sa nenechávať ovplyvňovať cudzími ľuďmi, ktorých nepoznáte.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.