Na Slovensku sa dennodenne stretávame s rôznymi druhmi podvodov, ktoré sú zamerané na to, aby bežných ľudí pripravili o celoživotné úspory. Útočníci využívajú čoraz sofistikovanejšie taktiky, ktoré sú ťažko „prekuknuteľné“ a nachytajú sa na ne aj ľudia, ktorí si myslia, že sú voči podobným pokusom odolní. Aj preto zbystrite pozornosť, keď sa stretnete s takouto správou.

Ministerstvo dopravy slovenskej republiky upozorňuje na svojom oficiálnom webe na nebezpečnú SMS, ktorá sa môže javiť na prvý pohľad legitímne. Ľudom chodí do ich smartfónov informácia o tom, že nemajú uhradenú diaľničnú známku. Správa môže mať teoreticky viacero podôb, takže sa jej presné znenie môže líšiť.

Vo všetkých prípadoch však obsahuje aj skrátený link, na ktorý by ste nemali za žiadnych okolností kliknúť. Pravdepodobne sa na ňom totiž bude nachádzať falošná internetová stránka, ktorá si od vás bude pýtať údaje o kreditnej karte, aby ste prostredníctvom nej vykonali „platbu“.

V skutočnosti však len podvodníkom odovzdáte bankové údaje a tí vám následne dokážu v priebehu krátkeho času vybieliť účet. Jednou chybou tak môžete prísť o svoje celoživotné úspory.

Ministerstvo upozorňuje, že takéto správy nikdy neposiela a už vôbec od nikoho nežiada peniaze prostredníctvom SMS správy. A ak sa vám náhodou stane, že ste naleteli a informácie o karte na stránke zadali, bezprostredne zavolajte do svojej banky a oboznámte ich so situáciou. Je tu veľká šanca, že bude rýchlejšia ako podvodníci.

Ministerstvo dopravy SR
Zdroj: Ministerstvo dopravy SR (snímka obrazovky)

Tipy, ako nenaletieť na Phishing

hacker
Zdroj: Bing
  • Obozretnosť pri otváraní e-mailov a správ: Vždy dôkladne skontrolujte odosielateľa e-mailu alebo správy a buďte opatrní pri otváraní príloh, alebo klikaní na odkazy od neznámych alebo podozrivých zdrojov (vždy si dobre skontrolujte aj URL adresu, či súhlasí s oficiálnou URL adresou webu). Pozor na e-maily alebo správy, ktoré vyvolávajú pocit naliehavosti alebo požadujú osobné údaje. Často prichádzajú od bánk, poisťovní, pošty alebo kuriérov.
  • Používanie dvojfaktorovej autentifikácie (2FA): Aktivácia dvojfaktorovej autentifikácie pre vaše online účty výrazne zvyšuje bezpečnosť, pretože aj keď by útočník získal vaše heslo, bez druhého overovacieho kroku (napr. SMS kód alebo autentifikačná aplikácia) sa do účtu nedostane.
  • Šírte o Phishingu povedomieNajlepšia obrana je v tomto prípade prevencia. Phishing je často zameraný na starších používateľov internetu, ktorí nemajú toľko skúseností s počítačmi, ale naletieť naň môže úplne každý. Aj preto sa o týchto praktikách rozprávajte so svojimi blízkymi a upozornite ich na to, na čo si musia dávať najväčší pozor.
Prečítajte si tiež  Čínske displeje v iPhone spôsobili problémy. Ich výrobca si podľa Apple robil čo chcel

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -