Pred pár dňami sme vás informovali o satelite NASA, ktorý sa nekontrolovateľne začal rútiť k zemi, pričom existovalo riziko, že zraní človeka (1:2467). Dobrou správou je, že skoro 300 kilový kolos už nepredstavuje hrozbu, nakoľko spadol na odľahlé miesto. Informoval o tom denník SME (na základe informácií SITA).

Mŕtvy satelit amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír RHESSI bol vypustený do vesmíru ešte v roku 2002, pričom po 16 rokoch služby (2018) nastali problémy s komunikáciou a tak sa prestal používať. Jeho hlavnou úlohou bolo študovanie Slnka.

NASA v oficiálnej správe potvrdila, že satelit spadol na Zem niekde nad Saharskou púšťou v blízkosti Sudánu. Zástupcovia NASA po tomto incidente nezaznamenali žiadne správy ani informácie o možných škodách či zraneniach.

Zdroj: NASA (úprava redakcie)

Odborníci už pri prvotnej správe odhadovali, že väčšina satelitu RHESSI sa premení na prach a dym v zemskej atmosfére, takže nebude predstavovať žiadne veľké riziko.

Aj tak však existovala šanca, že niektoré jeho kúsky by mohli vydržať a preto bolo vydané všeobecné varovanie. Pôvodne NASA nevedela odhadnúť ani to, kam presne spadne. Je teda šťastie, že netrafil žiadne mesto ani obydlia.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 za 359 € zachránili ďalší ľudský život. Pomohli 17-ročnému chlapcovi po 40 metrovom páde
Môže ťa zaujímať
- Reklama -