Súčasná doba je ťažká a niektorým spoločnostiam či inštitúciám nepraje. Výnimku netvorí ani Slovenská pošta, ktorá bude musieť už čoskoro zvýšiť ceny. Ide o zmenu, ktorú pocíti pravdepodobne každý zákazník. Téme sa venovali Webnoviny na základe správy zo SITA.

Hľadáte kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. Ekologické kryty štartujú na sume 9,99 € a zaplatiť za ne môžete rýchlo a jednoducho aj cez Apple Pay. Tak na čo ešte čakáte? (reklama)

- Reklama -

Novinka začne platiť od 1. marca 2023 a Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb už medzičasom stanovil, aké budú maximálne ceny univerzálnej služby a poštového platobného styku pre vnútroštátny a medzinárodný poštový styk. Niekde je to výrazné a inde si zdražovanie ani nevšimnete.

Tak napríklad. Ak cez poštu plánujete poslať klasický list druhej triedy s váhou do 50 gramov, dnes zaň zaplatíte 65 centov. Po novom však táto cena narastie o rovných 10 centov na 75 centov, takže nejde o nič drastické.

Dobrou správou je tiež, že ak plánujete posielať klasické pohľadnice, ich cena sa nijak nezmení. Túto informáciu potvrdila priamo hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Doporučené listy posielajte radšej cez internet 

Slovenská pošta aplikácia na iPhone
Zdroj: SvetApple

Slováci na pošte často posielajú aj doporučené listy, ktorých cena je pri elektronickom podaní stanovená na úrovni 1,55 €. Skvelé je, že táto čiastka sa od marca nijako meniť nebude.

Na druhej strane ale platí, že ak tento istý list podáte s vyplneným podacím lístkom, zaplatíte až 1,85 € a teda o 30 centov viac.

Slovenská pošta tiež mierne zdražuje ceny poštových poukazov, ktoré Slováci stále radi využívajú. V najpopulárnejších kategóriách za ne zaplatíme o 20 centov viac, no inštitúcia dopĺňa, že peňažné prevody, o ktoré sa stará, zostávajú stále lacnejšie než rovnaké služby, ktoré sú ponúkané na pobočkách bánk.

Ak napríklad plánujete previesť sumu do výšky 150 eur, aj po zdražení za túto službu zaplatíte len necelé euro. Inde by to bolo výrazne viac.

Cena za balíky, poistenie a dobierku sa nemení 

Slovenská pošta zdôrazňuje, že zdražovanie sa týka len niektorých ponúkaných služieb a zďaleka sa s ním nestretneme pri všetkých produktoch.

Ak napríklad často posielate balíky, využívate poistenie alebo dobierku, stále budete platiť rovnako ako v roku 2022. Dôležité je zdôrazniť, že aj podmienky za zásielky pre nevidomých sú stále rovnaké.

„Ak klient mesačne zaplatí jednu najbežnejšie používanú zloženku (teda 12 ročne), za rok podá dva listy druhej triedy do 50 g („obyčajný“ list), ročne pošle tri pohľadnice a jeden doporučený list 2. triedy do 50 g, po 1. marci 2022 za rok zaplatí o 2,90 eur viac ako minulý rok,“ uviedla príklad Iveta Dorčáková.

Ako je to so zahraničím? 

Rovnako ako na Slovensku, pokiaľ budete posielať listy do zahraničia, pri elektronickom podaní ušetríte. Ceny za posielanie sa zvyšujú o 20 až 30 centov, pričom sa to vzťahuje na listy aj pohľadnice.

Dobrou správou podľa Dorčákovej ale je, že ak budete posielať balíky do Čiech, od marca 2022 za ne zaplatíte menej. Pri elektronickom podaní ušetríte až 11 percent.

Tak čo hovoríte na tieto zmeny vy? Dajte nám vedieť do komentára, či ste ochotní tolerovať takéto zdražovanie. Ak niekto posiela jednu či dve zásielky mesačne, pravdepodobne ho to nijak nezasiahne. Iné to je ale pri ľuďoch či firmách, ktorí ich posielajú stovky… Sme zvedaví na všetky vaše reakcie a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -