Umelá inteligencia zmení celý svet. Táto technológia sa už ukázala vďaka ChatGPT s jazykovým modelom GPT-4 ako mimoriadne schopná. Zadarmo si to vieš vyskúšať aj na vlastnej koži. Treba si však uvedomiť, že AI má aj svoje negatívne stránky a v zlých rukách môže narobiť nepredstaviteľné škody. Teraz pred tým varuje portál Dataconomy.

Reč je konkrétne o novej umelej inteligencii WormGPT, ktorý bola oficiálne vydaná na hromadné použitie. Stojí za ňou hacker, ktorého cieľom bolo vytvoriť zlomyseľne naklanovanú verziu ChatGPT. WormGPT teda môže pomáhať zločincom po celom svete a my sa voči tomu zatiaľ nevieme efektívne brániť.

Nový chatbot je špecifický tým, že doň vývojári nezakomponovali žiadnu ochranu voči škodlivým otázkam a požiadavkám. Presne týmto sa líši od komerčne úspešného ChatGPT alebo aj Google Bard, ktorý bol na Slovensku spustený pred niekoľkými dňami.

WormGPT trénovali na vírusoch

Umelá inteligencia
Zdroj: Bing AI (úprava redakcie)

Ako sme už napísali vyššie, ide o škodlivú formu umelej inteligencie, ktorá odpovedá na otázky so zakázaným obsahom. WormGPT bol vydaný tento mesiac a odborníci ľuďom odporúčajú, aby sa mu radšej vyhli.

Táto technológia sa dá napríklad zneužiť na útoky prostredníctvom e-mailov. Výkonný jazykový model najskôr navrhne text, ktorý pripomína ľudskú reč a potom pomocou automatizácie začne vytvárať falošné správy, ktoré sú mimoriadne presvedčivé a hlavne personalizované pre príjemcu. To zvyšuje celkovú úspešnosť nelegálneho kybernetického útoku na konkrétnu osobu.

Cieľom tohto projektu je poskytnúť alternatívu k ChatGPT, ktorá vám umožní robiť všetky druhy nelegálnych aktivít a v budúcnosti ich jednoducho predávať online. Všetko, čo súvisí s blackhatom, sa dá urobiť pomocou WormGPT, čo dáva komukoľvek prístup k zákernej aktivite bez toho, aby opustil pohodlie svojho domova,“ – uviedol v popise svojho diela vývojár WormGPT.

Loopi Eco Case
Reklama

Autor nástroja tiež ukázal fotografie, na ktorých sa nachádza pokyn na vytvorenie malvéru pomocou programovacieho jazyka Python. Rovnako bol WormGPT požiadaný o radu, ako vytvoriť nebezpečné kybernetické útoky a veľmi rád poskytol svoje tipy.

Na vznik WormGPT bol použitý open-source GPT-J z veľkého jazykového modelu 2021 (skoršia verzia veľkého jazykového modelu). Táto nebezpečná umelá inteligencia bola vytvorená pomocou trénovania na informáciách, ktoré sa zaoberali produkciou malvéru a vírusov.

Na umelú inteligenciu si musíme dávať pozor 

Zdroj: Bing AI

Aj keď je umelá inteligencia v súčasnosti jednou z najviac pokrokových technológií 21. storočia, treba si uvedomiť, že sme len na začiatku jej vývoja a v budúcnosti pre nás bude predstavovať obrovské riziká. Dokáže totiž zjednodušiť vznik podvodov.

Prečítajte si tiež  iOS 18 bude mať umelú inteligenciu. Chýbať jej však bude táto funkcia

Nedávno sme ťa informovali o prípade, kedy AI napodobnila hlas a zneužila ho na krádež peňazí. Toto sa už v niektorých krajinách reálne deje a je len otázkou času, kedy sa s podobným trendom stretneme aj na Slovensku. Rovnako už hackari generujú nahé fotky bežných ľudí a následne ich pomocou nich vydierajú.

AI môže byť navyše zneužitá aj úplne iným spôsobom, napríklad na vojenské účely. Aj preto je najvyšší čas na to, aby sme sa začali zaoberať otázkou jej regulácie.

Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -