Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) schválil 17. mája 2024 akvizíciu spoločnosti HP Invest, a.s. (Česká republika) nad NAY a.s. (Slovenská republika). Ako však informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke, toto schválenie bolo podmienené splnením určitých podmienok a povinností.

HP Invest je súčasťou skupiny Datart, ktorá na Slovensku prevádzkuje 29 predajní pod značkami „Datart“ a „ETA“. NAY má na Slovensku 40 predajní s elektronikou pod značkou „Nay“. Obidve spoločnosti sú aktívne aj v online predaji a veľkoobchode s elektronikou. PMÚ sa zameral na maloobchodný predaj elektroniky, kde obe firmy Nay aj Datart už dlhé roky pôsobia.

PMÚ analyzoval trh a konkurenčné prostredie, aby zistil vplyv tejto akvizície na súťaž. Zameral sa na segmenty veľkých a malých domácich spotrebičov a spotrebnej elektroniky. Úrad skúmal relevantné trhy, ich štruktúru, konkurenčné prostredie a bariéry vstupu na trh.

V niektorých lokalitách musia predajne predať konkurencii 

Úrad identifikoval negatívne účinky na súťaž, najmä v oblastiach, kde sú si HP Invest a NAY najbližšími konkurentmi.

Prekrytie kamenných predajní a dosiahnuté tržby v určitých lokalitách, ako Bratislava, Piešťany, Košice, Prešov, Poprad, Spišská Nová Ves, Trenčín a Banská Bystrica, boli kľúčovými faktormi.

Aby sa zmiernili negatívne dopady na trh, PMÚ podmienil súhlas s akvizíciou prevodom niektorých kamenných predajní konkurentovi v identifikovaných oblastiach.

HP Invest sa zaviazal tieto predajne neodkúpiť späť po dobu 10 rokov a v Bratislave neprekročiť stanovený počet predajní po dobu 5 rokov.

Rozhodnutie PMÚ nadobudlo právoplatnosť 4. júna 2024, čím sa zabezpečil priestor pre konkurenčných predajcov a možnosti výberu pre spotrebiteľov na trhu s elektronikou.

Čo to v praxi znamená? 

Slováci sa musia pripraviť na pomerne veľkú a neočakávanú zmenu. Pokiaľ ste doposiaľ nakupovali tovar v predajniach spoločnosti Datart, už čoskoro si budete musieť zvyknúť na to, že sa z nich stanú pobočky spoločnosti Nay. Naopak, v susednom Česku zanikne predajca Electro World a nahradí ho Datart.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor mení ponuku paušálov. Dostaneme viac volaní aj dát
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.