Moderná doba prináša moderné riešenia, ktoré sa nám snažia čo možno najviac zjednodušiť život. Problém je však v tom, že keď sa dostanú do zlých rúk, môžu byť zneužité a to tým najhorším spôsobom. Pravidelne vás informujeme o rôznych podvodoch, ktoré sa rýchlosťou svetla šíria na internete či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Dnes však bije na poplach známa ČSOB banka prostredníctvom svojho blogového príspevku.

Svojich klientov konkrétne vyzýva ku tomu, aby boli čo najviac obozretní pred praktikou, ktorá sa nazýva Phishing. ČSOB tvrdí, že sa s ním ľudia stretávajú najmä cez SMS správy a cieľom útočníkov je od človeka vylákať prihlasovacie údaje do internetbankingu MojaČSOB. Obzvlášť nebezpečné je to preto, lebo správa pôsobí veľmi dôveryhodne. Používateľom sa ako odosielateľ zobrazuje „InfoCSOB„.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť riziku zneužitia vašich osobných a bankových údajov, za žiadnych okolností neklikajte na odkazy, ktoré sa môžu v takejto SMS správe nachádzať. ČSOB zdôrazňuje, že od vás e-mailom a ani prostredníctvom SMS správ nikdy nebude žiadať o vyplnenie osobných a prihlasovacích údajov.

Taktiež sa môže stať, že ste už na takýto odkaz omylom klikli, pretože sa skrátka pozabudnete. V takomto prípade banku ihneď kontaktujte, aby ste v spolupráci s ňou vykonali nevyhnutné opatrenia na obmedzenie škody.

Čo je to Phishing?

Phishing je typ kybernetického útoku, pri ktorom útočník vydáva sa za dôveryhodnú entitu, s cieľom získať citlivé údaje, ako sú prihlasovacie mená, heslá, čísla kreditných kariet, alebo iné osobné informácie.

Tento podvod sa často realizuje prostredníctvom zavádzajúcich e-mailov, SMS správ, alebo falošných webových stránok, ktoré vypadajú, ako skutočné a žiadajú od obetí zdieľať ich súkromné údaje.

3 tipy, vďaka ktorým na Phishing nenaletíte

  • Obozretnosť pri otváraní e-mailov a správ: Vždy dôkladne skontrolujte odosielateľa e-mailu alebo správy a buďte opatrní pri otváraní príloh, alebo klikaní na odkazy od neznámych alebo podozrivých zdrojov (vždy si dobre skontrolujte aj URL adresu, či súhlasí s oficiálnou URL adresou webu). Pozor na e-maily alebo správy, ktoré vyvolávajú pocit naliehavosti alebo požadujú osobné údaje. Často prichádzajú od bánk, poisťovní, pošty alebo kuriérov.
  • Používanie dvojfaktorovej autentifikácie (2FA): Aktivácia dvojfaktorovej autentifikácie pre vaše online účty výrazne zvyšuje bezpečnosť, pretože aj keď by útočník získal vaše heslo, bez druhého overovacieho kroku (napr. SMS kód alebo autentifikačná aplikácia) sa do účtu nedostane.
  • Šírte o Phishingu povedomieNajlepšia obrana je v tomto prípade prevencia. Phishing je často zameraný na starších používateľov internetu, ktorí nemajú toľko skúseností s počítačmi, ale naletieť naň môže úplne každý. Aj preto sa o týchto praktikách rozprávajte so svojimi blízkymi a upozornite ich na to, na čo si musia dávať najväčší pozor.
Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Telekom prekvapil zákazníkov veľkou novinkou. Je bezplatná

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -