Slovensko je krajina, ktorá nie je veľká a preto zvykneme v niektorých veciach zaostávať. Pekným príkladom je aj bankový sektor a jeho prístup k praktickým okamžitým platbám. Hoci ide v roku 2024 viac menej o štandard, zďaleka to neplatí pre každú finančnú inštitúciu. Dnes máme ale dobré správy.

Zatiaľ čo doteraz podporovali okamžité platby iba štyri banky na Slovensku, menovite išlo o Slovenskú sporiteľňu, VÚB banku, Tatra Banku a Raiffeisen banku, po novom sa ku ním pridáva aj štvrtý hráč v podobe FIO banky. Tá o zavedení okamžitých platieb rozpráva už viac ako rok a teraz sa stávajú realitou pre všetkých jej klientov.

Veľkou výhodou okamžitých platieb je tiež to, že ich môžete využívať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Nevzťahuje sa na ne teda žiadne „víkendové obmedzenie“.

Čo sa potom týka času doručenia peňazí, zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd, kým sa podarí dokončiť transakciu od odosielateľa ku prijímateľovi.

Na okamžité platby tlačí aj EÚ. Musia ich zaviesť všetky banky 

A ak nás sledujete pravidelne, určite vám neuniklo, že s okamžitými platbami sa rozhodla zakročiť aj Európska únia. Nakoľko ide o veľmi užitočnú technológiu pre ľudí, rozhodla sa zaviesť nové prísne pravidlá.

Do konca tohto kalendárneho roka by mali všetky banky na území EÚ zaviesť podporu pre prijímanie okamžitých platieb.

Zhruba do polovice budúceho roka budú mať potom všetky finančné inštitúcie povinnosť sprístupniť aj odosielanie rýchlych platieb, čo v praxi znamená, že ich už bude mať každý banka a stane sa z nich štandard.

Situáciu budeme samozrejme naďalej sledovať a akonáhle sa dozvieme niečo nové, prinesieme vám aktuálne informácie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 11 ostáva naďalej medzi najpredávanejšími smartfónmi na Slovensku.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -