Moderná doba prináša moderné riešenia a s tým súvisí aj digitalizácia našich osobných dokladov, ktoré nosíme pri sebe. V mnohých svetových krajinách je už bežné, že ľudia so sebou nenosia plastové kartičky, na ktorých sa nachádzajú informácie o ich identite či vodičskom oprávnení. Namiesto toho si ich nahrávajú do telefónu, ktorý majú vždy po ruke. Veď peňaženku s dokladmi si zabúdame častejšie než iPhone…

A aj keď sa v poslednej dobe hovorilo o tom, že EÚ chce zaviesť digitálne občianske či vodičské preukazy, ku tejto zmene dôjde na Slovensku až o niekoľko rokov. Pokiaľ vás teda zaujíma, či vám stačí mať v telefóne svoje doklady odfotené, odpoveď znie nie, nestačí. Dokonca za to hrozia vysoké sankcie, ktoré vás môžu nepekne zaskočiť.

Ako informuje portál Peniaze.sk, ak vás zastaví policajná hliadka a vy pri sebe nebudete mať počas vedenia motorového vozidla všetky potrebné doklady (ich zoznam nájdete nižšie), môže vám byť udelená bloková pokuta na mieste do výšky 30 € a v správnom konaní do 100 €. Hovoríme však o situácií, že ste svoje doklady zabudli doma, prípadne ste ich niekde stratili a v daný moment ich nedokážete policajtom ukázať.

Ak teda chcete byť moderní a využívať už iba digitálne verzie svojich dokladov, musíme vás upozorniť, že vám to pri kontrole zrejme neprejde. Jediné, čo vám v takomto prípade zostáva je počkať, kým budú moderné technológie dostupné aj na Slovensku. Len tak mimochodom, v susednom Rakúsku vodičský preukaz v smartfóne funguje od októbra minulého roka!  

Nemáte vodičák, no šoférujete? Pokuta je oveľa vyššia 

Na oveľa väčší problém si však môžete „zarobiť„, keď vodičské oprávnenie vôbec nemáte, no aj tak ste sa rozhodli viesť motorové vozidlo.

V takomto prípade môžete dostať pokutu od 300 do 1 300 € a zároveň vám môže byť udelený zákaz činnosti na dobu 1 až 5 rokov. V rámci tejto lehoty nebudete môcť absolvovať autoškolu, respektíve vám nebude vydaný vodičský preukaz.

Rovnako tak vám môže policajná hliadka udeliť pokutu, ak máte pri sebe vodičský preukaz, no ten je už neplatný. Zaplatíte rovnako, ako by ste si zabudli doklady doma. Je to konkrétne do 30 € v blokovom konaní na mieste, respektíve do 100 € v správnom konaní.

Reklama
Reklama

Doklady, ktoré musí mať vodič vždy po ruke: 

  • Vodičský preukaz (môžete viesť len také vozidlo, na aké máte vodičské oprávnenie)
  • Osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie od vozidla
  • Doklad o povinnom zmluvnom poistení vozidla (biela alebo zelená karta)
  • Doklad o vykonaní technickej kontroly (musí byť platná)
  • Doklad o vykonaní emisnej kontroly (musí byť platná)
  • Diaľničná známka, ak jazdíte po diaľnici alebo rýchlostnej ceste
  • Doklad od lekára (ak máte takú povinnosť)
  • Iný povinný doklad (ak si to stav vozidla vyžaduje)
Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Jednodňová diaľničná známka dorazila na Slovensko. Toto je jej cena

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -