V poslednej dobe sme zaznamenali dosť nezmyselných nápadov zo strany EÚ, ktoré sa nám zdajú absolútne zbytočné. Spomeňme napríklad to, ako bolo Apple donútené v budúcich iPhonoch používať USB-C, alebo to, ako bude musieť byť operačný systém iOS na starom kontinente odomknutý aj ďalším internetových obchodom s aplikáciami mimo App Store.

EÚ to absolútne zaklincovala nedávnym návrhom, ktorý núti výrobcov spotrebnej elektroniky, aby ich produkty mali používateľsky vymeniteľnú batériu, čo pri konštrukcii iPhonu ale aj akéhokoľvek iného smartfónu môže spôsobiť nepekné problémy.

A keď sme si už mysleli, že sa v Európskom parlamente všetci zbláznili, zrazu prichádza návrh, ktorý je vlastne veľmi dobrý.

Ako informuje portál Euractiv, Európska únia sa snaží tlačiť na svoj projekt digitálnej identity (EUDI), vďaka ktorému sa väčšina jej obyvateľov konečne presunie do 21. storočia. Namiesto toho, aby ste si totiž so sebou všade nosili fyzické kartičky občianskeho alebo vodičského preukazu vám postačí ich digitálna verzia, ktorú si uložíte do smartfónu, alebo napríklad inteligentných hodiniek.

Na Slovensku to zatiaľ so zavádzaním tejto novinky nevyzerá ktovieako sľubne, no spoločný projekt by mal do našich iPhonov doraziť už v priebehu roku 2025, čo nie je až taká vzdialená budúcnosť.

Niektoré krajiny navyše na nič nečakajú a digitálne doklady umožňujú obyvateľom využívať už dnes. Pekným príkladom je Rakúsko, ktoré zaviedlo vodičské preukazy v telefónoch ešte minulý rok, ale aj také Francúzsko či Nemecko, ktoré s tým prichádzajú teraz v rámci projektu EUDI.

Európsky občiansky preukaz budeme mať v našich mobiloch 

Špeciálny systém EUDI, ktorý by mal fungovať aj ako aplikácia v mobilných zariadeniach, bude slúžiť na to, aby členské štáty EÚ umožnili svojim obyvateľom preniesť svoje osobné dokumenty či identifikačné preukazy do digitálnej podoby. EUDI sa tiež postará o to, aby boli tieto dáta dostatočne legitímne a chránené proti zneužitiu.

Reklama
Reklama

Samotný systém budú testovať ako prví vyššie spomínaní Nemci a Francúzi, ktorí sa na tom dohodli v rámci konzorcia POTENTIAL.

Zatiaľ nie je známe, kedy na tento systém presedláme na Slovensku, no ak sa veci nepohnú, najneskôr to bude vo vyššie uvedenom roku 2025. Možno nás však naši politici prekvapia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Slováci tešte sa, vodičský preukaz v telefóne bude realitou aj u nás: Prinesie veľa výhod
Môže ťa zaujímať
- Reklama -