Online podvody sa stupňujú aj na Slovensku a ľudia kvôli tomu vlastnou chybou prichádzajú o celoživotné úspory, ktoré následne skončia v rukách podvodníkov. Tí majú hneď niekoľko stratégií, pomocou ktorých vás dokážu oklamať. Tatra Banka v novej kampani hovorí o jednej z nich. Na toto si treba dávať obrovský pozor.

Ako zdôrazňuje samotná finančná inštitúcia, v dnešnej dobe sú čoraz bezpečnejšie aplikácie, pomocou ktorých môže získať prístup ku vášmu počítaču neznáma osoba. Využívajú sa na to rôzne programy, kam patrí AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport či Supremo Mobile Assist. A aj keď ich vývojári vytvorili predovšetkým na to, aby vám pomáhali, v skutočnosti vedia byť v nesprávnych rukách zneužité na nekalé účely. Venovali sme sa tomu aj v našom nedávnom článku, kde sme zhrnuli 8 najbežnejších podvodov na internete. Späť však k téme.

Samotný vzdialený prístup sa často označuje skratkami RAT (Remote Access Tool) alebo mRAT (Mobile Remote Access Tool) a ľuďom, ktorí sa nachádzajú pokojne aj na opačnej strane sveta umožňuje ovládať váš počítač cez internet.

Vďaka tomu sa môže dostať ku vašim osobným dátam, súborom, fotografiám (kde môžu byť informácie o vašich kreditných / debetných kartách, doklady či iné dôležité a citlivé dokumenty) a dokonca aj nastaveniam vášho počítača. Vy sa pri tom všetkom pozeráte na obrazovku a vidíte, ako vaše zariadenie ovláda niekto úplne cudzí, koho nepoznáte a koho ste nikdy naživo nevideli.

Podvodníci majú rôzne scenáre, aby získali zdieľaný prístup do vášho počítača. Nerobia to okato

Pochopiteľne, keby vás podvodníci len tak požiadali o prístup do vášho počítača, pravdepodobne by ste im ho neudelili. Oni to však robia sofistikovane. Robia to tak, aby vás skrátka oklamali, keď si to vôbec nebudete uvedomovať.

Podvodníci sa vám môžu predstaviť ako finanční poradcovia, makléri či dokonca zamestnanci banky. Pokúsia sa vám nahovoriť, aby ste si do počítača nainštalovali vzdialený prístup pod zámienkou, že vám pomôžu s investovaním alebo nastavením / zablokovaním účtu. Volá sa to aj falošný bankár a bližšie sme tento podvod popisovali v samostatnom článku.

V skutočnosti však podvodníkom odovzdáte prístup nie len ku vášmu počítaču, ale pokojne aj ku celému online bankovníctvu a následne vám môžu priamo pred vašimi očami vybieliť účet, prípadne to urobia nenápadne, aby vám peniaze mizli postupne a neboli ste hneď podozrievaví. V takomto prípade môže podvod trvať pokojne aj niekoľko dní.

Tatra Banka v tejto súvislosti upozorňuje, že banka od vás NIKDY nebude žiadať vzdialený prístup ku online bankovníctvu. Nech teda človek na telefónnej linke pôsobí akokoľvek dôveryhodne a trebárs vás aj straší, že váš účet bol napadnutý a miznú z neho peniaze, nepodľahnite. Radšej zložte a zavolajte priamo do vašej banky, kde vám túto informáciu preveria relevantní zamestnanci.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Na internete sa predávajú mená, čísla a adresy miliónov Slovákov. Kúpite ich za pár desiatok eur

Podvodník vám ukradne peniaze, alebo si na vaše meno zoberie úver 

A ak si myslíte, že to najhoršie čo sa môže stať je, že prídete o všetky svoje peniaze, Tatra Banka varuje aj pred inými, oveľa horšími rizikami.

Útočník behom chvíľky dokáže zadať prevody peňazí z vášho na úplne cudzí účet, nastaviť nové (vyššie) limity na vašich kartách či dokonca požiadať o úvery vo vašom mene! Toto všetko cez váš vlastný počítač… Podvodník tiež môže požiadať o vyplatenie investovaných peňazí.

Teoreticky tak svojou chybou neprídete len o peniaze, ktorými aktuálne disponujete, ale môžete ich splácať pokojne aj niekoľko rokov!

Ako sa pred tým brániť? Je to úplne jednoduché 

Aby ste neboli týmto spôsobom oklamaní, lebo stať sa to môže naozaj každému, stačí sa riadiť jednoduchým pravidlom. Zdieľaný prístup ku svojmu počítaču či inému zariadeniu, na ktoré je ho možné udeliť nedávajte nikomu, koho nepoznáte.

Hlavným cieľom podvodníkov je získať vašu dôveru. Budú to robiť sofistikovane, môžu využívať naliehavosť situácie či dokonca pôsobiť autoritársky, na základe čoho im máte začať veriť – nenechajte sa obalamutiť.

A ak sa náhodou stane, že vás nachytajú a do počítača si nainštalujete vzdialený prístup, ihneď kontaktujte banku. Tatra Banka zdôrazňuje, že je potrebné vykonať určité opatrenia ako:

  • Resetovanie prístupov do internet bankingu
  • Resetovanie prístupov do mobile bankingu
  • Výmena platobnej či kreditnej karty

My v takomto prípade odporúčame aj vymazanie aplikácie či v ideálnom prípade preinštalovanie počítača. Je to síce otravné a nepríjemné, no len tak si môžete byť úplne istí, že k vám nebudú mať podvodníci žiaden prístup.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -