Aktualizácia z 1. júla 2024 – Zbankrotovaný Fisker sťahuje z obehu 12 500 vozidiel. Toto je na vine
Americký výrobca elektromobilov Fisker sa opäť ocitol v problémoch, s ktorými majú zbytočné komplikácie aj jeho zákazníci. Po nedávnom vyhlásení bankrotu spoločnosť teraz dobrovoľne sťahuje viac ako 12 500 vozidiel v Severnej Amerike a Európe do servisov.
Dôvodom sú objavené problémy s vonkajšími kľučkami dverí, ktoré sa môžu zaseknúť v dôsledku chybného mechanizmu. Tento krok sa týka modelov SUV Ocean vyrobených v rokoch 2023 – 2024, pričom 8 200 vozidiel je v USA, 513 v Kanade a 3 800 v Európe.
Fisker už v júni musel zvolávať viac ako 18 000 vozidiel Ocean pre rôzne technické problémy, vrátane rizika straty výkonu motora a nesprávne fungujúcich indikátorov na prístrojovej doske. Uvidíme, dokedy bude takáto „zákaznícka podpora“ dnes už zbankrotovanej značky fungovať.
Pôvodný článok z 20. júna 2024
Fisker bol ambiciózny výrobca elektrických vozidiel, ktorý mal odvahu ísť inou cestou, ako jeho konkurenti. Pekným príkladom bol skutočne výnimočný model Karma z roku 2011 (vtedy šlo o plug-in hybrid), ktorý zaujal dizajnom, spracovaním, ale aj technikou.
Firma sa po rokoch vydala na cestu čisto elektrických vozidiel a jej SUV model Ocean pôsobil skutočne zaujímavo. Problémom však bolo, že to zákazníkom nestačilo. Ako informuje agentúra Reuters, Fisker teraz oficiálne vyhlásil bankrot. Nedokázal totiž vyriešiť svoje obrovské finančné problémy a nezískal ani fúziu, ktorú tak potreboval.
Táto správa prichádza len štyri mesiace po tom, čo zakladateľ automobilky Henrik Fisker naznačil možné problémy, ak spoločnosť nezíska 350 miliónov dolárov od veľkého partnera. Hoci sa špekulovalo, že týmto investorom by mohla byť spoločnosť Nissan, z Japonska sa ozvali hlasy, že nešlo o pravdu. Fisker sa tak zrazu ocitol bez potrebného kapitálu.
Zatiaľ čo sa Fisker snažil nájsť riešenie, produkcia v továrni, kde sa vyrábalo vozidlo Ocean, sa úplne zastavila. Podľa pôvodnej komunikácie spoločnosti mala prestávka trvať do šiestich týždňov a Fisker tvrdil, že má zabezpečené financovanie vo výške 150 miliónov dolárov, no to bolo podmienené splnením určitých podmienok.
Ešte v apríli 2024 New York Stock Exchange delistovala akcie Fisker po tom, čo stratili 28 % svojej hodnoty, čím sa spoločnosť ocitla v kritickej situácii. Z týchto problémov sa už firma nemala ako dostať do priaznivých čísel.
Ako dopĺňa Reuters, aktíva spoločnosť Fisker majú v dnešnej dobe hodnotu medzi 500 miliónmi a 1 miliardou dolárov, zatiaľ čo záväzky sa pohybujú medzi 100 miliónmi a 500 miliónmi dolárov.
Majitelia 10 000 áut nevedia, čo bude s ich servisom a zárukami
Celá vec má ešte jeden zásadný problém. Majitelia približne 10 000 predaných vozidiel značky Fisker sú teraz v obrovskej neistote ohľadom toho, čo sa stane so servisom a zárukami.
Rovnako neistá je budúcnosť pätnástich predajných miest v USA a dvanástich v Európe, ktoré majú na sklade stále 5 000 vozidiel. Autá sa síce predať dajú, no keďže budú pochádzať od značky bez servisu a záruky, ich hodnota zrejme rapídne klesne.
Fisker má obrovský problém a zrejme to už nezachráni
Je zrejmé, že Fisker sa ocitol na križovatke, kde sa sny o inovatívnych elektrických vozidlách stretli s tvrdou realitou trhu a finančných problémov. Bude zaujímavé sledovať, či sa značke podarí vstať z popola alebo definitívne zmizne z automobilovej scény.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.