Apple sa v oblasti zdravotnej technológie posúva na úplne novú úroveň. Najnovší výskum podporený touto spoločnosťou predstavil umelú inteligenciu, ktorá dokáže na základe údajov zo správania používateľa odhaliť zdravotné problémy skôr než tradičné senzory. Píše o tom portál Macrumros.

V srdci výskumu sa nachádza model s názvom Wearable Behavior Model (WBM). Tento model neanalyzuje iba aktuálne hodnoty ako tep či saturáciu kyslíka. Namiesto toho sleduje dlhodobé vzorce správania – kroky, spánok, pohyb či variabilitu srdcovej frekvencie. Všetky tieto údaje zbiera Apple Watch pomocou svojich algoritmov, ktoré následne analyzujú zdravie používateľa a pokiaľ objavia anomáliu, ihneď ho o tom informujú.

Zaujímavé je, že model bol testovaný až na 57 rôznych zdravotných úlohách, pričom v niektorých prípadoch dosiahol prekvapivo vysokú presnosť. Pri detekcii tehotenstva v kombinácii s biometrickými údajmi dosiahol až 92 % úspešnosť, čo je mimoriadne dobrý výsledok. Takisto dokáže určiť, či človek užíva betablokátory, alebo odhaliť poruchy spánku či respiračné infekcie.

Apple trénuje AI model na viac než stotisíc používateľoch 

Tréning prebiehal na obrovskom množstve dát – konkrétne 2,5 miliardy hodín údajov od viac ako 160 000 používateľov, ktorí sa zapojili do štúdie Heart and Movement Study. Model využíva časové série, ktoré analyzujú zmeny v správaní počas dní až týždňov.

Vedci tvrdia, že nositeľné zariadenia sa dostali na úroveň, kedy môžu podporovať takéto pokročilé AI modely, a to bez potreby ďalších senzorov. Nie je zatiaľ jasné, či sa WBM objaví ako nová funkcia v Apple Watch, ale už dnes ukazuje obrovský potenciál pre budúcnosť zdravotnej starostlivosti.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 200 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Tim Cook: Chcete si s mamou písať cez iMessage? Kúpte jej iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -