Už viackrát sme počuli o tom, že podnikanie veľkých technologických spoločností sa môže na území Európskej únie poriadne skomplikovať. Dokonca sa v minulosti objavili správy, že taký Facebook alebo Instagram na starom kontinente vôbec nemusí fungovať. Dôvodom je, že ide o americké spoločnosti, ktoré pracujú s osobnými údajmi Európanov. A to sa politikom nepáčilo.

Ako informuje GSMArena, prenos osobných údajov používateľov / zákazníkov medzi Európou a USA bol považovaný podľa Európskeho súdneho dvora za nezákonný. Ku tomuto rozhodnutiu prišlo ešte v roku 2020. Spoločnosti aj politici na základe toho hľadali riešenie, ktoré by umožnilo podnikanie obrovským nadnárodným subjektom na našom území a ako sa zdá, výsledok je konečne na stole.

Európska komisia totiž oficiálne oznámila, že prijala nové rozhodnutie o primeranosti. To svojim spôsobom umožňuje najväčším technologickým firmám na svete, medzi ktoré patrí Apple, Meta ale aj Google, aby mohli ukladať údaje o európskych používateľoch na svojich amerických serveroch.

EÚ bojuje za osobné údaje obyvateľov 

Nový právny rámec týkajúci sa prenosu osobných údajov medzi EÚ a USA stanovuje záväzné obavy na riešenie všetkých obáv, ktoré v roku 2020 vyslovil Európsky súdny dvor. V rámci nových zákonov by malo platiť, že americké spravodajské služby stále nebudú mať povolený prístup ku európskym osobným údajom, aj keď sa budú nachádzať na USA serveroch.

Rovnako by mal byť zriadený aj nový súd so zameraním na preskúmavanie ochrany osobných údajov, ktorý bude prístupný všetkým Európanom.

Nový právny rámec tiež požaduje vymazanie všetkých osobných údajov, pokiaľ už nebudú potrebné na účel, za ktorým boli zhromažďované. EÚ sa skrátka snaží čo najviac bojovať za online bezpečnosť svojich obyvateľov.

Nutné je tiež zmieniť, že nové rozhodnutie prichádza práve včas, nakoľko Meta dostala od EÚ len pred pár mesiacmi mastnú pokutu za to, že porušovala zákonné pravidlá na prenos osobných údajov. Firma však vzhľadom na svoje podnikateľské zameranie a aktivity nemala na výber. Zaplatiť pokutu bolo výhodnejšie, ako odísť z EÚ trhu.

Reklama
Reklama

Taktiež musíme poznamenať, že aj keď je to pre americké spoločnosti dobrá správa, nové zákony ešte stále môžu napadnúť a odvolať sa voči nim bojovníci za ochranu súkromia  priamo na Európskom súdnom dvore. Uvidíme teda, ako to bude celé pokračovať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto všetko prinesie iOS 17.3. Poznáme aj dátum vydania
Môže ťa zaujímať
- Reklama -