Aktualizované dňa 8. júla 2022

Najznámejším sociálnym sieťam Facebook a Instagram hrozí zákaz činnosti na území Európy po tom, ako sa ich materská spoločnosť Meta dostala do sporu, ktorý súvisí s ochranou súkromia používateľov. O tejto novinke informoval portál Independent. Ide o obrovský problém, ktorý by spôsobil problémy nie len americkému technologickému gigantovi, ale aj bežným používateľom. Tých má byť v Európe pri sčítaní Facebooku a Instagramu približne 300 miliónov.

Obe sociálne siete by podľa zahraničného média mohli byť vyradené z prevádzky po tom, čo írsky dozorný orgán rozhodol, že spoločnosť Meta (ktorá ich prevádzkuje) má zakázané zdieľať údaje Európanov s USA – kde sídli. Toto je pochopiteľne veľký problém, nakoľko Facebook aj Instagram sa živia predajom reklamy a na jej cielenie sú potrebné práve osobné údaje používateľov. No a keďže by nemohli byť zdieľané s USA, automaticky by to ohrozilo podnikanie Mety.

- Reklama -

V prípade, že regulačné orgány Európskej únie odsúhlasia rozhodnutie írskeho dozorného orgánu, obe sociálne siete by mohli byť do jedného mesiaca nedostupné.

O tomto navyše nehovoria iba politici alebo zahraničné média ale aj samotná spoločnosť Meta. Tá sa ešte vo februári 2022 v správe predloženej komisii pre cenné papiere a burzy „vyhrážala“, že pokiaľ vstúpi nový zákon do platnosti, v Európe nadobro skončí.

Sme teda zvedaví, ako sa Mark Zuckerberg spolu so svojimi kolegami napokon rozhodne. Každopádne to však určite nebude mať jednoduché a spôsobí to problémy aj nám, bežným používateľom.

Pôvodný článok zo 7. februára 2022

Najväčšie sociálne siete Facebook a Instagram používa pravdepodobne skoro každý z vás. Okrem komunikácie s inými ľuďmi sa na nich používateľ dozvie aj množstvo zaujímavých noviniek či informácií zo stránok a skupín, ktoré sleduje. Viete si však predstaviť, že by tieto sociálne siete úplne skončili? Mark Zuckerberg evidentne áno.

Problémom je konkrétne nový zákon EÚ, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti, ktoré zhromažďujú údaje o svojich používateľoch v rámci krajín únie spracovávali informácie čisto na európskych serveroch.

To sa ale v prípade Facebooku a Instagramu deje iba s určitou časťou týchto informácií. Meta má totiž servery aj v USA čo je kľúčové pre cielenie reklamy.

V najnovšej správe predloženej komisii pre cenné papiere a burzy Meta naznačuje, že ak nebude dodržiavať nové nariadenia EÚ (ktorým sa evidentne neplánuje podriadiť), jednoducho prestane poskytovať svoje služby v rámci únie. Pre používateľov by to znamenalo, že by museli hľadať alternatívy.

Zrejme ide len o lepšiu vyjednávaciu pozíciu 

Viceprezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti Nick Clegg tvrdí, že by to poškodilo množstvo podnikov v EÚ, ktoré sa spoliehajú na služby a reklamy poskytované spoločnosťou. Stačí sa len zamyslieť nad tým, koľko firiem využíva Facebook a Instagram vrámci svojich marketingových aktivít…

Netreba však zabúdať na neprívetivú finančnú správu z minulého týždňa, ktorá spôsobila, že akcie spoločnosti Meta klesli o 25 % po tom, ako sociálna sieť Facebook prvýkrát vo svojej histórii stratila denných aktívnych používateľov. Ak by sa k tomu pridal neskorší odchod z EÚ, určite by to malo fatálne následky na fungovaniu firmy.

To znamená, že Meta sa pravdepodobne len snaží dostať do výhodnejšej pozície pri rokovaniach namiesto toho, aby skutočne plánovala konať v súlade so svojimi hrozbami. Situáciu budeme samozrejme sledovať a akonáhle sa dozvieme niečo nové, dáme vám vedieť!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -