Aktualizované dňa 8. júla 2022

Najznámejším sociálnym sieťam Facebook a Instagram hrozí zákaz činnosti na území Európy po tom, ako sa ich materská spoločnosť Meta dostala do sporu, ktorý súvisí s ochranou súkromia používateľov. O tejto novinke informoval portál Independent. Ide o obrovský problém, ktorý by spôsobil problémy nie len americkému technologickému gigantovi, ale aj bežným používateľom. Tých má byť v Európe pri sčítaní Facebooku a Instagramu približne 300 miliónov.

Obe sociálne siete by podľa zahraničného média mohli byť vyradené z prevádzky po tom, čo írsky dozorný orgán rozhodol, že spoločnosť Meta (ktorá ich prevádzkuje) má zakázané zdieľať údaje Európanov s USA – kde sídli. Toto je pochopiteľne veľký problém, nakoľko Facebook aj Instagram sa živia predajom reklamy a na jej cielenie sú potrebné práve osobné údaje používateľov. No a keďže by nemohli byť zdieľané s USA, automaticky by to ohrozilo podnikanie Mety.

V prípade, že regulačné orgány Európskej únie odsúhlasia rozhodnutie írskeho dozorného orgánu, obe sociálne siete by mohli byť do jedného mesiaca nedostupné.

O tomto navyše nehovoria iba politici alebo zahraničné média ale aj samotná spoločnosť Meta. Tá sa ešte vo februári 2022 v správe predloženej komisii pre cenné papiere a burzy „vyhrážala“, že pokiaľ vstúpi nový zákon do platnosti, v Európe nadobro skončí.

Sme teda zvedaví, ako sa Mark Zuckerberg spolu so svojimi kolegami napokon rozhodne. Každopádne to však určite nebude mať jednoduché a spôsobí to problémy aj nám, bežným používateľom.

Pôvodný článok zo 7. februára 2022

Najväčšie sociálne siete Facebook a Instagram používa pravdepodobne skoro každý z vás. Okrem komunikácie s inými ľuďmi sa na nich používateľ dozvie aj množstvo zaujímavých noviniek či informácií zo stránok a skupín, ktoré sleduje. Viete si však predstaviť, že by tieto sociálne siete úplne skončili? Mark Zuckerberg evidentne áno.

Problémom je konkrétne nový zákon EÚ, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti, ktoré zhromažďujú údaje o svojich používateľoch v rámci krajín únie spracovávali informácie čisto na európskych serveroch.

Prečítajte si tiež  Za novú funkciu od Apple zaplatí aj Facebook. Z tejto čiastky sa vám zatočí hlava!

To sa ale v prípade Facebooku a Instagramu deje iba s určitou časťou týchto informácií. Meta má totiž servery aj v USA čo je kľúčové pre cielenie reklamy.

V najnovšej správe predloženej komisii pre cenné papiere a burzy Meta naznačuje, že ak nebude dodržiavať nové nariadenia EÚ (ktorým sa evidentne neplánuje podriadiť), jednoducho prestane poskytovať svoje služby v rámci únie. Pre používateľov by to znamenalo, že by museli hľadať alternatívy.

Zrejme ide len o lepšiu vyjednávaciu pozíciu 

Viceprezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti Nick Clegg tvrdí, že by to poškodilo množstvo podnikov v EÚ, ktoré sa spoliehajú na služby a reklamy poskytované spoločnosťou. Stačí sa len zamyslieť nad tým, koľko firiem využíva Facebook a Instagram vrámci svojich marketingových aktivít…

Netreba však zabúdať na neprívetivú finančnú správu z minulého týždňa, ktorá spôsobila, že akcie spoločnosti Meta klesli o 25 % po tom, ako sociálna sieť Facebook prvýkrát vo svojej histórii stratila denných aktívnych používateľov. Ak by sa k tomu pridal neskorší odchod z EÚ, určite by to malo fatálne následky na fungovaniu firmy.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

To znamená, že Meta sa pravdepodobne len snaží dostať do výhodnejšej pozície pri rokovaniach namiesto toho, aby skutočne plánovala konať v súlade so svojimi hrozbami. Situáciu budeme samozrejme sledovať a akonáhle sa dozvieme niečo nové, dáme vám vedieť!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -