Spoločnosť Apple bez väčších oznámení vydala balík open source veľkých jazykových modelov (LLM) známych ako OpenELM (Open-source Efficient Language Models), ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali priamo v zariadeniach, čím sa obchádza potreba spracovania v cloude. Tieto inovatívne modely sú teraz dostupné prostredníctvom platformy Hugging Face Hub pre komunitu vývojárov.

Uvedenie OpenELM zahŕňa celkovo až 8 modelov. Štyri sú predtrénované pomocou knižnice Apple CoreNet a ďalšie štyri sú vyladené podľa pokynov. Tieto modely využívajú sofistikovanú stratégiu škálovania po vrstvách, ktorá zvyšuje presnosť aj efektivitu, ako sa podrobne uvádza v nedávno vydanej bielej knihe spoločnosti Apple.

Apple zjednodušuje vývoj a testovanie jazykových modelov 

Umelá inteligencia
Zdroj: DALL-E

Od tradičných postupov, keď sa zdieľajú len váhy modelov a inferenčný kód, sa vydanie OpenELM od spoločnosti Apple týka celého rámca na trénovanie.

Tento rámec je k dispozícii na verejne prístupných súboroch údajov a obsahuje tréningové protokoly, viaceré kontrolné body a predtréningové konfigurácie.

Tento komplexný prístup má podporiť rýchlejší pokrok a generovať spoľahlivejšie výsledky v technológiách umelej inteligencie v prirodzenom jazyku.

Jedným z pozoruhodných pokrokov s OpenELM je jeho efektívnosť a presnosť. S približne miliardou parametrov vykazuje OpenELM 2,36 % nárast presnosti oproti predchádzajúcim modelom, ako je OLMo, pričom vyžaduje polovicu predtréningových tokenov. Vďaka tomu je nielen presnejší, ale aj efektívnejší z hľadiska zdrojov.

Posilnenie výskumnej komunity

Sprístupnením týchto modelov s otvoreným zdrojovým kódom chce spoločnosť Apple posilniť postavenie výskumnej komunity a ponúknuť nástroje, ktoré jej uľahčia hlbšie skúmanie potenciálnych rizík, skreslení údajov a modelov.

Táto otvorenosť nielenže pomáha vývojárom a spoločnostiam priamo používať tieto modely alebo ich upravovať, ale hlavne pomáha spoločnosti Apple pri získavaní špičkových talentov, ktorých dokáže zamestnať vo svojich vývojárskych tímoch.

Spoločnosť poskytuje tieto zdroje bezplatne, čím umožňuje zverejňovať výsledky výskumu. Za iných okolností by boli tieto dáta prísne tajné a strážené.

iOS 18 by mal mať AI spracovávanú priamo na zariadení 

iOS 18 bez podpory cloudu
Zdroj: MacRumors, Apple (úprava redakcie)

Keďže spoločnosť Apple pokračuje v hlbšej integrácii umelej inteligencie do svojich operačných systémov, existujú silné náznaky, že budúce verzie, ako napríklad iOS 18, budú obsahovať nové funkcie umelej inteligencie, ktoré využívajú spracovanie údajov priamo zariadení na zvýšenie ochrany súkromia a bezpečnosti používateľov.

Rozhodnutie spracovávať AI priamo v zariadení predstavuje významný krok v stratégii spoločnosti Apple, ktorej cieľom je využívať najmodernejšie technológie a zároveň zachovať dôveru používateľov v jej diskrétnosť.

Na záver ešte spomenieme, že spoločnosť Apple nám tieto novinky predstaví už čoskoro na evente WWDC 2024, ktorý sa bude konať 10. júna 2024. Všetko budeme samozrejme sledovať spolu s vami.

Prečítajte si tiež  Instagram využíval fotoaparát bez vášho vedomia! Odhalil to iOS 14.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -