Spoločnosť Apple už o pár mesiacov predstaví operačný systém iOS 18, ktorý dostane prvky generatívnej umelej inteligencie. Podľa analytika Marka Gurmana z Bloombergu bude AI od Apple skutočne výnimočná. Predpoklady totiž naznačujú, že nadchádzajúce inovácie v oblasti umelej inteligencie sa nebudú spoliehať na cloudové výpočty.

Gurman vo svojom najnovšom príspevku uviedol, že AI funkcie budú pracovať priamo na zariadeniach, bez potreby cloudového spracovania. Tento prístup by mohol znamenať, že nové funkcie budú založené na pokročilých jazykových modeloch, ktoré sú integrované priamo do softvéru našich iPhonov, iPadov či neskôr aj počítačov Mac. Spoločnosť Apple sa touto možnosťou zaoberala už pri oznámení svojej iniciatívy v oblasti AI.

AI výpočty budú prebiehať priamo na zariadení

Napriek tomu, že prvotné AI vychytávky Apple nevyužívajú cloud, v budúcnosti by sme sa mohli dočkať zmien. V rámci softvérových nadstavieb by sa Apple mohol spojiť so spoločnosťami ako Google, OpenAI alebo Baidu.

Tieto služby by mohli byť poháňané napríklad platformou Gemini od Google, o čom sa viedli dlhé rokovania medzi oboma technologickými gigantmi.

Predstavenie umelej inteligencie od Apple
Zdroj: DALL-E

Zatiaľ nie je jasné, či bude iOS 18 obsahovať integrovaného chatbota podobného ChatGPT od OpenAI. Všetky predpoklady však poukazujú na to, že táto možnosť dorazí až neskôr.

Správy z dodávateľského reťazca naznačujú, že spoločnosť intenzívne investuje do AI serverov. Vzhľadom na tieto informácie je možné, že Apple plánuje vstúpiť do sveta umelej inteligencie vo veľkom štýle. Základné funkcie však budú prebiehať priamo na zariadení.

Čo prinesie umelá inteligencia pre iOS 18? 

Očakáva sa, že generatívna AI vylepší Siri a umožní aplikácii Správy automatické dokončovanie viet, pričom podobné vylepšenia by mohli získať aj ďalšie aplikácie od Apple.

Reč je napríklad o hudobnej platforme Apple Music, Skratkách alebo kancelárskom balíku iWork, ktorého súčasťou sú apky ako Pages, Numbers a Keynote.

Viac by sme sa mali dozvedieť už počas konferencie WWDC 2024, ktorá sa uskutoční 10. júna. Práve počas tohto eventu Apple plánuje odhaliť iOS 18 po boku ďalších softvérových aktualizácií pre svoje zariadenia.

Prečítajte si tiež  iOS 18 dostane špeciálnu umelú inteligenciu pre Safari. Vieme, ako to bude fungovať

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -