Dáni hlásia pozitívnu novinku. Za uplynulý rok sa v krajine nestala ani jedna banková lúpež a na svedomí to majú najmä moderné technológie. Zlodeji skrátka nemajú čo kradnúť. O týchto novinkách informoval portál Teraz (TASR) na základe správy AP.

Aby sme boli presnejší, Dáni sa čoraz viac prispôsobujú modernej dobe a počas platieb využívajú platobné karty alebo mobilné zariadenia (smartfóny či inteligentné hodinky / náramky).

- Reklama -

Hotovostné transakcie sú považované za zastaralé a tak nelákajú ani ľudí, ktorí sú za krádeže ochotní riskovať opletačky so zákonom.

„Je to úžasné. Pretože lúpeže predstavujú absolútne extrémnu záťaž pre postihnutých zamestnancov vždy, keď k nim dôjde,“ uviedol vo vyhlásení hovorca odborového zväzu dánskych bánk Steen Lund Olsen. Zároveň doplnil, že v roku 2022 nezaznamenali žiadnu bankovú lúpež.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Ľudia už nechcú používať fyzické peniaze. Dánske banky kedysi zaznamenali aj stovky lúpeží ročne.

Peniaze euro
Zdroj: Unsplash / Mufid Majnun

Dánska banková asociácia Finance Denmark zverejnila štatistiku, ktorá hovorí za všetko. Podľa jej údajov už drží fyzickú hotovosť len zhruba 20 bankových pobočiek v celom Dánsku.

Výbery hotovostí totiž za uplynulých šesť rokov klesali každoročne o cca 3/4 a dnes ich je len minimum.

A ak si myslíte, že v minulosti v Dánsku ku bankovým lúpežiam nedochádzalo, ste na veľkom omyle. Oficiálna správa totiž zdôrazňuje, že v roku 2000 zaznamenali úrady až 221 bankových lúpeží na území celej krajiny. A to nie je málo. V roku však 2021 došlo iba ku jednej lúpeži a v roku 2022 už ku žiadnej. Je to neuveriteľný rozdiel.

Zlodejom sa neoplatí už ani vykrádanie bankomatov 

Bankomat (ATM)
Zdroj: Unsplash / Erik Mclean

Človek si možno povie, že keď zlodeji nemôžu kradnúť v bankách, svoju pozornosť budú sústrediť na bankomaty, v ktorých sa takisto môže držať zaujímavá finančná hotovosť.

Ani to však nie je pravda. Najviac takýchto útokov bolo zaznamenaných ešte v roku 2016 a ich celkový počet bol presne 18.

Keďže sa však technológie a ich ochrana posúvajú vpred, plus dánske banky zabezpečili nad bankomatmi lepší dozor a technickú ochranu, počet podobných útokov klesol na absolútnu nulu. Potvrdila to priamo dánska banková asociácia.

Zločinci však predsa len nevzdali a v poslednom období sa vo veľkej sile zamerali na online priestor. Toto je žiaľ smutná realita, s ktorou sa stretávame aj na Slovensku. Buďte preto obozretní.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.