Podvodníci sa nezastavili ani po novom roku a Slovákov sa snažia nechutným spôsobom okradnúť o peniaze. Robia to navyše tak sofistikovane, že sa môže nachytať naozaj každý, vrátane skúsených používateľov moderných technológií.

Ľuďom prichádzajú SMS správy, ktoré vyzerajú, ako by vám ich poslala priamo banka. Aj preto by ste mali v takejto situácii spomaliť a zbystriť pozornosť, na čo to práve klikáte. Je totiž vysoká pravdepodobnosť, že sa vás snaží niekto podviesť – hoci to tak vôbec nevyzerá.

- Reklama -

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Rovnako tak odporúčame, aby ste upozornili všetkých svojich blízkych – najmä tých vo vyššom veku. Pri používaní mobilných zariadení či internetu musia byť mimoriadne obozretní. Môže to totiž trvať iba niekoľko minút, kým ich cudzia osoba pripraví o celoživotné úspory a ich peniaze navždy zmiznú.

Podvod, na ktorý môže naletieť ktokoľvek – osobnú skúsenosť mala aj naša čitateľka. 

Možno si teraz hovoríte, že na podobné podvody sa nedá naletieť. Bývajú totiž tak evidentné, že ich človek rozpozná už na prvý pohľad. Nie je to však pravda. Naša pravidelná čitateľka nám zaslala snímku obrazovky, v ktorej vidieť SMS správu od jej banky.

Ako si môžete všimnúť, odosielateľom je v tomto prípade „SLSP“ a predošlé správy, ktoré boli z dôvodu zachovania súkromia rozmazané, pochádzali skutočne od finančnej inštitúcie.

Do tohto istého „chatovacieho“ vlákna však počas včerajšieho večera prišla správa s textom „Slovenská sporiteľňa: účet je zablokovaný“ spolu s krátkym linkom na neznámu stránku. O veľmi podobnom prípade sme v minulosti písali v súvislosti s VÚB bankou.

Naša čitateľka uviedla, že nad tým, či môže ísť o podvod dlho nerozmýšľala a automaticky sa rozhodla preskúmať, čo za odkaz jej pristál do správy. Pôsobilo to síce divne, no zároveň dôveryhodne. Veď jej predsa napísala banka. 

podvod banka
Zdroj: SvetApple

Po kliknutí na link sa zaregistrovala prostredníctvom bankových údajov a varovný signál sa jej v hlavne zapol až vtedy, keď si od nej web so zvláštnou doménou (tváriaci sa ako banka) pýtal údaje od bankomatovej karty. Toto sa skrátka nikdy nerobí. 

Okamžitý telefonát do banky je to, čo vás môže v tejto chvíli zachrániť. Určite ho neodkladajte 

Naša čitateľka teda okamžite zavolala do Slovenskej sporiteľne, kde jej bolo povedané, že ide o jasný podvod, s ktorým sa teraz stretávajú na pravidelnej báze.

Banka jej v priebehu krátkej chvíle zmenila prihlasovacie údaje do internet bankingu, vďaka čomu mala istotu, že ku nemu nebude mať prístup žiaden podvodník.

anonymous hacker pod maskou
Unsplash / Tarik Haiga

Aj to, že zadala svoje prihlasovacie údaje na podvodnej stránke totiž môže spôsobiť problémy, nakoľko ide o klasický prípad phishingu. Ak sa vám teda stane niečo podobné, zachovajte chladnú hlavu a snažte sa situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. To, že ste klikli na neznámy odkaz a zadali tu svoje prihlasovacie meno alebo heslo nie je žiadna hanba.

Žijeme v dobe, kedy sa s tým môže stretnúť naozaj každý. Obzvlášť veľký pozor si však dávajte aj na e-maily, ktoré sú zamerané na sociálne siete a podvodníci sa pokúšajú o ukradnutie vášho účtu. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Čo je to phishing?

Hacker a iPhone v Európe
Zdroj: Unsplash /Adnan Khan / Youssef Sarhan (úprava redakcie)

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -