Koncesionárske poplatky fungovali až do polovice tohto roka aj na Slovensku, kedy boli oficiálne zrušené a nahradil ich štátny príspevok, ktorý sa pohybuje vo výške 0,17 % z ročného HDP. To by malo podľa politikov RTVS stačiť na to, aby mohla prevádzkovať televíznu aj rozhlasovú službu. V Česku sa rozhodli naopak poplatky zachovať, no zároveň ich navýšiť a tiež zmeniť pravidlá, ktoré určujú, kto ich bude platiť.

Podľa portálu iRozhlas sa má rozšíriť počet platcov a to vďaka jednoduchému „triku“, ktorý sa mnohým Čechom určite páčiť nebude. Vládne plány totiž počítajú s tým, že koncesionárske poplatky by mal po novom platiť úplne každý, kto disponuje akýmkoľvek elektronickým zariadením, cez ktoré je možné prijímať verejnoprávne média. Hovoríme o každom mobilnom zariadení, tablete či počítači. Politici odhadujú, že by to mohlo zvýšiť počet platcov o zhruba 230 000!

Dôležité je, ale podotknúť, že výška samotného poplatku bude vyčíslená vždy na domácnosť, nie na osoby. Ak teda v jednom byte bude žiť 5 ľudí, ktorí vlastnia 10 elektronických zariadení, platba prebehne len jedenkrát.

Len pre doplnenie, dnes sa v Česku platia koncesionárske poplatky v prípade, že domácnosť vlastní aspoň jeden rozhlasový prijímač (45 kč) alebo televízny prijímač (135 kč).

Zmenia sa aj ceny poplatok, nie len pravidlá určujúce to, kto ich má platiť 

Zaujímavé je tiež to, že v Česku prehodnotili aj výšku samotných koncesionárskych poplatok, ktorá od začiatku roka 2023 mierne narastie. V prípade prijímania televíznej služby to bude na 160 kč (+ 25 kč) a v prípade rozhlasovej služby na 55 kč (+ 10 kč).

Na utorkovej tlačovej konferencii to potvrdil priamo súčasný minister kultúry Martin Baxa (ODS). iRozhlas dodáva, že tento návrh teraz čaká medzirezortné pripomienkové konanie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Chlapík dokázal, že iPhone 7 môže existovať aj s Jackom!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -