Ako uvádzajú predstavitelia najväčších svetových firiem, aktuálna globálna kríza, ktorá súvisí s nedostatkom polovodičov, vychádza z akútneho nedostatku viacerých komponentov. Čipy však nechýbajú len konečným zariadeniam, ale aj strojom, ktoré ich vyrábajú.

Na tejto teórií sa zhodujú spoločnosti Intel, Apple či TSMC. Nákup nových zariadení, ktoré sú schopné produkovať kvalitné polovodiče, je vždy náročný a zdĺhavý. Dôvodom je zložitosť a presnosť finálnych produktov.

A zatiaľ čo sa dodacie lehoty týchto strojov pred pandémiou COVID-19 merali v mesiacoch, aktuálne na ne výrobcovia čipov musia čakať od 2 do 3 rokov.

Problémy stále spôsobuje COVID-19 

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa nedostatok polovodičov tiahne už od polovice roka 2020 do dnešných dní a ani najväčšie firmy na svete ho nedokázali za túto dlhú dobu vyriešiť. Uvidíme, ako sa to bude celé vyvíjať v najbližšom období.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Situáciu v súčasnosti komplikuje aj opakujúca sa pandémia v Číne, kde kvôli výraznému výskytu ochorenia COVID-19 zatvárajú celé výrobné haly a takisto aj mesta. Lockdown je teda v niektorých častiach krajiny podobný, ako v roku 2020.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.