XRP – kryptomena

XRP je kryptomena, ktorú spoločnosť Ripple uviedla na trh v roku 2012. Jej počiatočná hodnota bola $0.01 (jeden cent amerického dolára).

Zo začiatku jej hodnota začala klesať a zastavila sa až na poklese o 70%. V roku 2013, teda rok po tom. čo bola XRP uvedená na trh však jej cena rapídne vzrástla – až na $0.06, čo je až 850% nárast trhovej ceny. Nasledoval opätovný pokles jej ceny na $0.014.

Prvá skutočne veľká zmena v cene XRP nastalo v roku 2017 v marci, kedy z hodnoty $0.005 začala postupne vysokým tempom narastať. Tento nárast sa zastavil až v januári roku 2018, kde sa cena XRP pohybovala na dovtedy najvyššej cenovej úrovni svojej histórie – $1.066, teda niečo viac ako jeden americký dolár.

Odvtedy začala postupne opäť klesať až do novembra roku 2020, kedy sa pohybovala na hodnote $0.22 a dosiahla doposiaľ rekordnej výšky v máji roku 2021 – $1.17.

Kurz XRP kryptomeny sa správa (podobne ako mnoho iných kryptomien) na princípe cyklu “boom-and-bust” – teda najprv nastane rýchly a prudký nárast ceny vďaka ošiaľu okolo kryptomeny a potom nasleduje prasknutie tejto bubliny a rovnako ako rýchlo a prudko cena narástla, tak aj poklesne. Nikto však nevie s presnosťou predpovedať a garantovať kedy kryptomena začne narastať a kedy zas naopak klesať na cene.

Vývoj kurzu XRP

Vývoj kurzu XRP sa správa podobne ako vývoj kurzu Bitcoinu, pretože (ako aj ďalšie kryptomeny) je naviazaná na Bitcoin a odráža aj jeho trhové správanie. Je to predovšetkým zapríčinené tým, že keď rapídne stúpne cena Bitcoinu, odzrkadlí sa to aj na popularite ostatných kryptomien. Toto sa nazýva “trickle-down” efekt.

Kryptomena XRP nie je ovplyvnená infláciou, pretože má maximálne a obmedzené množstvo mincí.

XRP označujeme ako vysoko volatilnú kryptomenu – znamená to, že jej cena je veľmi nestála, pohyblivá a ťažko sa určuje prognóza vývoja. Tento fakt však môžu využiť tí, ktorí si tohto rizika uvedomujú a tiež aj toho, že práve toto riziko prináša väčší potenciálny zisk.

Ak by sa však v budúcnosti jej cenový vývoj stabilizoval, je pravdepodobné, že viacero spoločností by dalo XRP kryptomene zelenú a začali by prostredníctvom XRP uskutočňovať platby a prevody. Je to totiž práve funkcia platidla, čo je hlavným cieľom Ripple XRP, nie uchovávanie hodnoty.

 Viac informácii o XRP nájdete tu – Ripple kurz

Prečítajte si tiež  ChatGPT má problém. Táto umelá inteligencia dokáže ovládať váš počítač
Môže ťa zaujímať
- Reklama -