Britsko-kanadský informatik Geoffrey Hinton, ktorý je často označovaný za „krstného otca umelej inteligencie“ najnovšie varuje pred narastajúcou hrozbou. Podľa jeho názoru je 10 či dokonca až 20-percentná šanca, že v nasledujúcich troch desaťročiach AI môže spôsobiť vyhubenie ľudstva. Téme sa venoval portál The Guardian.
Hoci Hinton v minulosti hovoril o 10-percentnom riziku, rýchlosť technologického pokroku ho primäla zvýšiť svoje odhady a to o dosť negatívnejším spôsobom. Hinton, ktorý pôsobil v spoločnosti Googl, tvrdí, že AI sa rozvíja oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo, a ak nebude regulovaná, môže to mať katastrofálne následky.
Za jeden z najväčších problémov označuje fakt, že ľudia ešte nikdy nečelili entite inteligentnejšej, než sú oni sami. Prirovnáva to ku vzťahu rodiča a trojročného dieťaťa, keďže voči superinteligentnej AI môžeme ostať v úlohe bezbranných batoliat.
Hinton má vďaka umelej inteligencii Nobelovú cenu. Jeho predpovede treba brať vážne
Hinton bol medzičasom ocenený aj Nobelovou cenou za fyziku za svoj prínos v oblasti AI. Napriek tomu, že nie všetci odborníci zdieľajú jeho pesimizmus, napätie v komunite rastie.
Yann LeCun, ďalší z trojice „krstných otcov AI“ zastáva názor, že AI by ľudstvu mohla dokonca pomôcť vyhnúť sa zániku. No Hinton pripomína, že ak sa výskum nechá výlučne na veľké korporácie, ich motiváciou bude zisk, nie bezpečnosť. A to je obrovský problém.
Umelú inteligenciu treba poriadne regulovať tvrdí Hinton
Podľa Hintona je nevyhnutná dôsledná regulácia zo strany vlád, aby sa dosiahla rovnováha medzi pokrokom a bezpečnosťou.
Po svojom odchode zo spoločnosti Google v roku 2022 Hinton čoraz otvorenejšie diskutuje o rizikách pretrvávajúceho vývoja AI, obávajúc sa, že „zlí aktéri“ zneužijú túto technológiu nesprávnym spôsobom. Verí, že ľudia ešte majú čas zaviesť opatrenia, no varuje, že tento čas sa rýchlo kráti.
Hinton predpokladá, že do 20 rokov môžu systémy umelej inteligencie predbehnúť ľudský intelekt. Považuje to za „veľmi desivú predstavu“, ktorú nemožno ignorovať.
Jeho odkaz je jasný: pokrok v AI treba sprevádzať zodpovednosťou a verejnou diskusiou. V opačnom prípade riskujeme, že sa staneme svedkami situácie, ktorú už nebudeme schopní zvrátiť. Podľa Hintona sa to netýka vývojárov, ale nás, ktorí staneme súčasťou zmien. Čo si o tom myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch na sociálnych sieťach Facebook či Instagram.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.