Najväčšia sociálna sieť na svete prichádza so zmenami, ktoré sú pre jej používateľov mimoriadne dôležité. Najnovšie sme sa dozvedeli, že Facebook vypína systém na rozpoznávanie tváre, ktorý obsahuje dáta viac ako 1 miliardy používateľov.

Tí, ktorí sa prihlásili do tejto služby, už nebudú automaticky rozpoznávaní na fotkách či videách a ich šablóny, ktorými disponujú algoritmy sociálnej siete budú navždy preč. Facebook ich totiž nenávratne vymaže.

- Reklama -

Ako uviedol viceprezident Facebooku pre umelú inteligenciu Jerome Pesentih, sociálna sieť túto dôležitú zmenu uskutočnila najmä preto, lebo regulačné úrady zatiaľ neposkytli jasné pravidlá na používanie takejto služby.

Pokiaľ máte vo firme šablóny tváre od viac ako 1 miliardy ľudí z celého sveta, pochopiteľne s tým môžu mať určité inštitúcie problém.

Celé to trvalo až 10 rokov 

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no Facebook spustil funkciu rozpoznávania tvare už v roku 2011, pričom v tom čase bola automaticky prístupná pre viac ako 500 miliónov používateľov.

Celý systém a algoritmus bol navrhnutý tak, aby rozpoznával používateľov Facebooku na fotkách či videách, ktoré boli zverejnené inými používateľmi.

Označenie na fotografií tak prebiehalo automaticky a nie manuálne. Problémom však boli obavy o súkromie, ktoré trvali celých 10 rokov až dodnes. Aj preto sa kompetentní rozhodli tak ako sa rozhodli.

Facebook ešte v roku 2017 predstavil rozšírenú funkciu rozpoznávania tváre, ktorá obsahovala aj možnosť odhlásenia. No a na záver sa hodí spomenúť, že aj keď rozpoznávanie tváre oficiálne končí, firma to v tejto oblasti nevzdáva.

Aj naďalej bude prebiehať výskum, v ktorom bude táto technológia testovaná a vylepšovaná. V budúcnosti sa tak možno vráti.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -