Technologické spoločnosti sa dnes predbiehajú v tom, kto vo svoj prospech najlepšie využije schopnosti umelej inteligencie. Firma Alphabet, pod ktorú spadá Google nie je výnimkou a preto predstavila nového chatbota s názvom „Bard“. A hoci projekt vyzerá pomerne ambiciózne, už počas kampane sa dopustil chyby, ktorú mu technologický svet nedaroval. Téme sa venoval portál Smartmania.
Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)
Spomínané fiasko zo strany Google neuniklo ani investorom, ktorí pre istotu predali akcie spoločnosti Alphabet. V priebehu niekoľkých hodín teda prišla o necelých 9 % svojej pôvodnej hodnoty, pričom strata predstavovala približne 100 miliárd dolárov. Čo sa to vlastne stalo?
Google Bard má byť odpoveď na ChatGPT
Spoločnosť Alphabet v prvom rade demonštrovala schopnosti svojho nového chatovacieho robota, ktorý je postavený na platforme LaMDA. V praxi má ísť o priamu odpoveď na umelú inteligenciu ChatGPT, ktorá sa stala v uplynulých mesiacoch doslova hitom internetu.
Google Bard by mal byť schopný po celom internete hľadať informácie a následne z nich vytvárať prehľadné textové celky. Šéf technologickej spoločnosti uvádza, že Bard zvládne aj náročnejšie a komplexnejšie otázky.
Samotná technológia sa najskôr dostane medzi testerov, ktorí ju budú skúšať na dennej báze. Neskôr, keď bude na sto percent pripravená, ju Google zakomponuje aj priamo do svojho vyhľadávača. Používať ju teda budeme môcť úplne všetci. Otázne však zostáva, či to aj budeme chcieť robiť. Bard sa totiž tesne po premiére dopustil obrovského prešľapu.
Google Bard urobil chybu v priamom prenose
Samotné Google si je aktuálnymi schopnosťami chatovacieho robota Bard do takej miery isté, že sa ho rozhodlo propagovať priamo na sociálnych sieťach. Cieľom tohto marketingu bolo zvýšenie povedomia o danej technológii. Dnes už môžeme skonštatovať, že sa to firme podarilo no nie práve v dobrom slova-zmysle.
Bard totiž v jednej z reklám urobil zásadnú chybu, ktorú videlo obrovské množstvo ľudí. Umelá inteligencia teda hneď na začiatku pochybila a Google, respektíve Alphabet za to zaplatil miliardami dolárov.
Aby sme boli konkrétnejší, v reklame sa Google svojho chatovacieho robota pýta „O akých nových objavoch vesmírneho teleskopu Jamesa Webba môžem povedať svojmu deväťročnému dieťaťu?“
Bard samozrejme na nič nečakal a okamžite odpovedal. V prvom rade uviedol, že teleskop Jamesa Webba nedávno objavil viacero planét, ktoré nazval „hrášky“, pretože sú malé, zelené a majú okrúhly tvar. Tu sa robot trafil. Rovnako tak správne poznamenal, že vesmírny ďalekohľad dokázal odfotiť galaxiu, ktorá je stará až 13 miliárd rokov. Potom ale prišlo bolestivé zlyhanie.
V tretej odpovedi Bard z nepochopiteľných dôvodov napísal, že „Webbov teleskop bol prvým teleskopom v histórii, ktorý vyfotografoval exoplanétu, planétu mimo našej slnečnej sústavy“. Toto tvrdenie sa ale nezakladá na pravde.
Bard is an experimental conversational AI service, powered by LaMDA. Built using our large language models and drawing on information from the web, it’s a launchpad for curiosity and can help simplify complex topics → https://t.co/fSp531xKy3 pic.twitter.com/JecHXVmt8l
— Google (@Google) February 6, 2023
Na oficiálnych internetových stránkach vesmírnej agentúry NASA sa totiž píše, že prvý snímok exoplanéty zachytil v roku 2004 ďalekohľad VLT. Ten sa nachádza na severe Čile a patrí do správy Európskeho južného observatória.
Samotná exoplanéta nesie označenie 2M1207b a prvé informácie o jej existencii sa objavili v roku 2005 po podrobnom preskúmaní.
Alphabet dostal facku od investorov. Jediná chyba stála firmu 100 miliárd dolárov
Po tom, čo celá táto nešťastná situácia obletela svet zažila trhová hodnota spoločnosti Alphabet nemilé prekvapenie. Firma sa totiž v priebehu hodín prepadla o 8,8 %, čo v hrubých číslach predstavovalo stratu na úrovni až 100 miliárd amerických dolárov.
Aby toho nebolo málo, jeden z najväčších konkurentov Microsoft v tom istom čase narástol o cca 3 %. Dôvodom je to, že práve Microsoft nedávno investoval viac ako 10 miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI, ktorá vyvíja ChatGPT – hlavného konkurenta pre Google Bard.
Obe technologické spoločnosti teda vstúpili do pomyselného závodu, ktorý bude mať na konci dňa iba jedného víťaza. Pre spoločnosť Alphabet bude veľmi dôležité, aby celú technológiu dokonalo odladila. Doslova na tom závisí budúcnosť prehliadača Google.