Súčasná doba so sebou prináša množstvo kybernetických útokov, pričom ten posledný sa mal odohrať v Šanghaji. Agentúra Reuters zverejnila informáciu o hackerovi, ktorému sa podarilo od tamojšej polície získať osobné údaje o viac ako jednej miliarde čínskych občanov. Bezpečnostní experti sa domnievajú, že ak sú tieto informácie pravdivé, tak sme svedkami jedného z najväčších únikov dát v histórii.

Podľa toho čo už vieme, malo ísť o anonymného používateľa internetu, ktorý bol identifikovaný pod pseudonymom „ChinaDan“. Na hackerskom fóre Breach Forums zverejnil minulý týždeň ponuku na predaj viac ako 23 terabajtov súborov, pričom si za ne vypýtal platbu v kryptomenách – konkrétne 10 bitcoinov. Ich hodnota by vzhľadom ku aktuálnemu kurzu (1 BTC = 20 569,99 €) predstavovala viac ako 200 000 €.

„V roku 2022 došlo k úniku databázy šanghajskej národnej polície (SHGA). Táto databáza obsahuje mnoho TB údajov a informácií o miliardách čínskych občanov,“ uvádza hacker vo svojom príspevku.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

„Databázy obsahujú informácie o 1 miliarde čínskych štátnych príslušníkov a niekoľko miliárd záznamov o prípadoch vrátane: mena, adresy, miesta narodenia, národného identifikačného čísla, mobilného čísla, všetkých údajov o trestných činoch/prípadoch.“

Pravda alebo výmysel? Burza Binance už zakročila 

Aj keď je v súčasnosti veľmi ťažké rozoznať pravdu od fám, za pozornosť stojí, že šanghajská vláda a policajné oddelenie na otázky ohľadom tohto útoky nezareagovali. Na internete sa medzičasom vytvorilo viacero diskusií, v ktorých sa celý únik rozoberá.

Zatiaľ čo niektorí technologickí experti nevedia určiť, do akej miery môžu byť informácie pravdivé, iným sa podarilo zistiť, že únik dát môže byť skutočný na základe chyby vládneho vývojára, ktorý na CSDN (odkiaľ malo dôjsť k úniku) napísal technický blog s tým, že omylom uviedol aj svoje prihlasovacie údaje.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Generálny riaditeľ spoločnosti Binance Zhao Changpeng v pondelok uviedol, že burza kryptomien posilnila procesy overovania používateľov po tom, ako spravodajská služba burzy pre hrozby zistila, že sa na dark webe objavila ponuka na predaj záznamov patriacich 1 miliarde obyvateľov ázijskej krajiny.

Akonáhle sa o tejto téme dozvieme nové informácie, dáme vám samozrejme vedieť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -