Vesmír je zdá sa čoraz lákavejšie miesto a preto sa oň zaujímajú tí najbohatší jedinci na planéte zem. Jeff Bezos zažil len pred týždňom na vlastnej koži beztiažový stav a teraz sa chce posunúť ďalej. Jeho vesmírna agentúra Blue Origin plánuje misiu na Mesiac.

Ako uvádza portál TheGuardian, americkej vesmírnej agentúre NASA boli ponúknuté 2 miliardy amerických dolárov (cca 1,64 miliardy eur) v prípade, že Blue Origin dostane za úlohu vyvinúť a zostrojiť raketu, ktorá poletí na Mesiac s ľudskou posádkou.

- Reklama -

NASA si už na túto cestu stihla vybrať konkurenčnú firmu SpaceX, ktorá patrí úhlavnému nepriateľovi Jeffa Bezosa a druhému najbohatšiemu mužovi na svete, Elonovi Muskovi.

Šepká sa, že na mesiaci by mohli opäť pristáť ľudia už v roku 2024 a kompetentní považujú ponuku od SpaceX za finančne veľmi výhodnú.

Jeff Bezos poslal otvorený list šéfovi NASA

No a práve s týmto sa nedokáže stotožniť Jeff Bezos, ktorý začal konať. Okrem samotnej ponuky zverejnil aj otvorený list, ktorý poslal riaditeľovi NASA, Billovi Nelsonovi.

V ňom uvádza, že americká vláda nemusí v tomto a v budúcom roku zaplatiť firme Blue Origin platby v hodnote dvoch miliárd dolárov, vďaka čomu by sa tieto peniaze ušetrili a mohli by byť použité ako investícia či podpora do ďalších vesmírnych projektov.

Prečítajte si tiež  Osoba, ktorá zaplatila 28 miliónov dolárov za let do vesmíru s Jeffom Bezosom nemôže ísť, lebo ja zaneprázdnená

Bezos zároveň sľubuje, že jeho firma zaplatí všetky nadbytočné náklady či problémy, ktoré by mohli vzniknúť pri vývoji rakety a dokonca zabezpečí aj testovanie.

Misiu na Mesiac v podaní Muskovej spoločnosti SpaceX nepovažuje za bezpečnú a je presvedčený, že astronauti môžu byť ohrození pri návrate domov.

Uvidíme, ako celá táto situácia dopadne a či sa ešte niečo zmení v prerozdelení „zodpovednosti“ za pripravovanú misiu na Mesiac. NASA medzičasom potvrdila, že otvorený list od Bezosa dostala, no nijako sa nevyjadrila.

Ako to podľa vás dopadne?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -