Aktualizované 3. decembra 2023

Spoločnosť Google sa pustila do činnosti, pred ktorou nás varovala približne pol roka dopredu. Ako informuje Cnet, firma už začala vymazávať staré Gmail kontá používateľov, ktorí o ne dlhodobo neprejavujú vôbec žiaden záujem. Dôvodom je podľa Google bezpečnosť, no firma si chce zrejme aj „prečistiť“ svoje servery od zbytočného obsahu.

Firma konkrétne uvádza, že ak ste sa do svojho Gmail konta neprihlásili dlhšie, ako dva roky, existuje až cca desaťnásobne vyššia šanca, že na ňom nebudete mať nastavenú dodatočnú dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA). Tá je v dnešnej dobe kľúčová pre bezpečné používanie prakticky akejkoľvek online služby, nakoľko hackeri sa dokážu ľahko dostať ku vašim súkromným dátam a zneužiť ich, prípadne vám ukradnúť účet a vystupovať s ním za vás.

Spoločnosť Google si tieto problémy veľmi dobre uvedomuje a presne preto zareagovala tým, že staršie účty, spolu so všetkými e-mailami, súbormi, dokumentmi, záznamami v kalendároch či fotografiami vymaže. Firma s tým začala už 1. decembra, pričom postupne prejde každý neaktívny Gmail účet.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Vyhnete sa tomu úplne jednoducho 

Ak sa tomu chcete vyhnúť, máme pre vás dobré správy. Samotný proces je úplne jednoduchý a potrvá vám len niekoľko desiatok sekúnd, takže to určite stojí za to. Jediné čo musíte urobiť je, že sa do svojho neaktívneho Gmail účtu opäť prihlásite a ideálne v ňom vykonáte aj nejakú činnosť.

Môžete napríklad otvoriť neprečítaný e-mail, pridať alebo stiahnuť súbor cez Google Disk, využiť kalendár či dokonca len pustiť / okomentovať video na YouTube, alebo niečo vyhľadať klasicky cez Google. Ide o to, aby technologický gigant „videl“, že váš účet je opäť aktívny. Toto by ste mali urobiť minimálne raz za dva roky. V opačnom prípade oň môžete prísť.

Ako dopĺňa Abcnews, táto novinka sa bude týkať iba osobných účtov a nie účtov organizácií, či napríklad škôl. Rovnako tak by od vymazávania mali byť oslobodené aj účty, pomocou ktorých bol v minulosti pridaný obsah na video-knižnicu YouTube. Mnohé videá, ktoré sú legendárne a poznáme ich dlhé roky pochádzajú z profilov, ku ktorým ich autori dávno stratili prístup (nepoznajú e-mail ani heslo). A určite nikto nechce, aby tieto videá zmizli.

Prečítajte si tiež  Za falošné iPhony a iPady pokuta 1,1 milióna dolárov!

Aktualizované 9. novembra 2023

Spoločnosť Google na svojom blogu oficiálne uviedla, ako bude prebiehať mazanie neaktívnych účtov. V prvom rade treba zdôrazniť, že firma sa bude zaoberať iba kontami, do ktorých sa používatelia neprihlásili dlhšie ako 2 roky. Ak teda máte účet, ktorý používate skôr sporadicky a nechcete oň prísť, stačí sa doň prihlásiť.

V druhom rade Google zdôraznil, že mazanie účtov spustí už od začiatku decembra 2023, takže máte ešte niekoľko týždňov na to, aby ste to zmenili. Novinka sa však nebude týkať iba služby Gmail, ale aj iných, kde ste sa prihlasovali kontom Google. Môže ísť napríklad o starý účet na video-platforme YouTube. Akonáhle vstúpia do platnosti nové pravidlá a vy nebudete konať, jednoducho oň prídete spolu so všetkými videami, ktoré ste naň nahrali.

Oficiálnym cieľom spoločnosti Google je v tomto prípade zvýšiť ochranu používateľov a ich osobných údajov. Na starších účtoch väčšinou nemajú aktívnu dvojfaktorovú autentifikáciu a tak sú ľahko napadnuteľné zo strany hackerov či iných záškodníkov.

Na druhej strane však netreba zabúdať na fakt, že veľa ľudí už má nové Google účty, pretože od tých starých, ktoré sú plné dát a zaberajú miesto na serveroch spoločnosti stratili heslo alebo celkovo prístup.

Loopi
REKLAMA

Firme teda môže takéto „mazanie“ ušetriť milióny dolárov ročne. Ak sa tomu teda chcete vyhnúť, prihláste sa do starého účtu aspoň raz za dva roky. V takomto prípade vám aj naďalej zostane.

Pôvodný článok

Služby spoločnosti Google používajú skoro dve miliardy používateľov po celom svete. Tí majú často vytvorených aj viacero e-mailových účtov, ktoré im slúžia na rôzne účely. Niekedy sa pri tom stane, že tieto účty nie sú používané dlhšiu dobu. Technologický gigant teraz prezradil, že im hrozí vymazanie.

Ako informuje portál Macrumors, spoločnosť Google dospela k názoru, že neaktívne účty, ktoré neboli používané dlhší čas sú pravdepodobne „opustené“ z dôvodu použitia starých, menej bezpečných alebo zabudnutých hesiel, prípadne chýbajúceho dvojfaktorového overenia.

Firma sa preto rozhodla, že ak sa do takéhoto účtu neprihlásite dva roky, po novom ho bude môcť spolu s celým obsahom natrvalo odstrániť zo svojich serverov.

Nejde len o Gmail

A pozor, netýka sa to len používateľov, ktorí majú cez takýto účet zriadený svoj Gmail. Rovnako to platí pre Dokumenty a Disk Google, Google Meet, Kalendár, YouTube či Fotky Google.

Prečítajte si tiež  MacBooky Pro dostanú OLED displeje: Toľkoto si počkáme na ich príchod

Dobrou správou ale je, že účty, ktoré boli vytvorené pre firmy alebo školy nebudú v nových pravidlách zahrnuté. Týka sa to len osobných neaktívnych účtov. Tie začnú miznúť od decembra 2023, pričom spoločnosť Google ešte plánuje rozposlať viacero upozornení.

Firma tiež uviedla, že vymazávanie bude mať svoju postupnosť. Najskôr z platformy zmiznú účty, ktoré boli iba vytvorené, no nikdy sa nepoužívali. Potom pribudnú aj tie, na ktorých je obsah.

Čo robiť, aby mi Google účet nevymazal? 

Spoločnosť Google pri tejto príležitosti vydala aj odporúčania. Ak chcete, aby bol váš účet posudzovaný ako aktívny, mali by ste sa doň prihlásiť aspoň raz za dva roky.

Samotná aktivita potom zahŕňa čítanie alebo odosielanie e-mailových správ, sťahovanie aplikácií cez Google Play, sledovanie videí na platforme YouTube, vyhľadávanie cez Google, aktívne predplatné a využívanie ďalších služieb, ktoré tento gigant ponúka.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.