O umelej inteligencii počúvame prakticky každý deň, pričom aktuálne sa najviac hovorí o jazykovom modeli GPT-4, ktorý predstavila spoločnosť OpenAI ako ďalšiu revolučnú novinku len nedávno. Táto AI je schopná odpovedať na ohromné množstvo otázok, pomôže vám pri vypĺňaní testov a dokonca sa jej už podarilo uplatiť človeka, aby za ňu urobil „špinavú robotu“. Aké má však IQ?

Ľudia si myslia, že umelá inteligencia je „extrémne inteligentná“ nakoľko má mimoriadne komplexné informácie, s ktorými dokáže naložiť na množstvo rôznych spôsobov. Pravda je však taká, že ako jazykový model GPT-3.5 tak aj jeho nástupca GPT-4 urobí z času na čas faktickú chybu, ktorá potvrdzuje, že nie je úplne dokonalý.

Na celú vec sa pozreli odborníci z NextBigFuture, ktorí sa rozhodli zistiť, aké dosahuje aktuálna umelá inteligencia IQ. Z dostupných analýz, ktoré sa zaoberajú Bing Chatom – založeným na GPT-4 zmerali, že táto technológia má IQ „len“ 114 bodov.

Experti sa ku tomuto výsledku dopracovali rovnakým spôsobom, ako keby merali IQ normálneho človeka. Porovnanie bolo teda maximálne fér.

AI je inteligentnejšia ako priemerný človek. Nie je ale geniálna

GPT-4 umelá inteligencia (AI) od spoločnosti OpenAI
Zdroj: Unsplash / Choong Deng Xiang (úprava redakcie)

A hoci je hodnota 114 bodov skutočne vysoká a pôsobivá, v skutočnosti je oveľa nižšia, ako by sa dalo predpokladať.

Ako totiž dopĺňa portál Verywellmind, priemerné IQ u človeka dosahuje 100 bodov, pričom až 68 % populácie sa pohybuje v rozmedzí od 85 do 115 bodov.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Za géniov sa potom považujú vo všeobecnosti tie osoby, ktoré majú IQ vyššie ako 160 bodov. Umelá inteligencia sa ku tejto hranici ani nepriblížila.

GPT-4 teda nie je tak ďaleko, ako sme si možno mysleli no neznamená to, že sa to v blízkej budúcnosti nezmení. Stačí sa pozrieť na to, akým šialeným tempom sa vyvíja a vylepšuje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple má plné zuby ChatGPT. Zakázal ho používať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -